0

متاورس چیست؟ 

متاورس چیست
بازدید 833

جالب است بدانید که اینترنت این امکان را برای ما فراهم کرد که زندگی در دنیای دیگری را تصور کنیم. از زمان ایجاد آن، چندین رمان، فیلم و بازی ویدیویی نیز منتشر شده است. 

اینترنت این امکان را برای ما فراهم کرد که زندگی در دنیای دیگری را تصور کنیم. از زمان ایجاد آن، رمان‌ ها، فیلم ‌ها و بازی ‌های ویدیویی متعددی منتشر شده ‌اند که واقعیت‌ های متناوب زنده را در شبکه ‌های به هم پیوسته شرح می ‌دهند.

در کتاب Neuromancer در سال 1984، شخصیت اصلی، یک گاوچران فضای مجازی، به درون یک “ماتریکس” می رود. این دنیای مجازی به عنوان یک “توهم توافقی” توضیح داده می شود.

فیلم «ماتریکس» اکثریت انسان ‌هایی را به تصویر می ‌کشد که وارد دنیای مجازی شده ‌اند و همه در یک واقعیت جایگزین زندگی می‌ کنند. 

اینها همان چیزی است که شما آن را متاورژن می نامید. “متا” پیشوندی است که به معنی “فراتر” و “آیسر” از “جهان” آمده است، و کلمه “Metaverse” را می سازد. معنای یورو متاورس برای جهان و اثرات آن بر ارزهای دیجیتال و NFT چیست؟ 

متاورس چیست؟ 

متاورس، به بیان ساده، فضایی است که انسان ها می توانند در یک جهان مجازی مشترک شرکت کنند. این اصطلاح از رمان «سقوط برفی» نوشته نیل استفنسون سرچشمه گرفته است، جایی که انسان ‌ها به عنوان آواتار با یکدیگر در فضایی سه ‌بعدی تعامل دارند.

اخیراً فیلم «بازیکن آماده یک» افرادی را به تصویر می‌ کشد که می ‌توانند به درون یک دنیای مجازی بروند و در آن به یک موجود سه بعدی، یک آواتار تبدیل شوند. بازیکنان کار هایی را تجربه می ‌کنند که در دنیای واقعی قادر به انجام آن ‌ها نیستند، مانند انجام کار های فیزیکی شدید یا رانندگی با وسایل نقلیه پیشرفته با تکنولوژی برتر. 

تا کنون، جهان های مجازی یک آخرالزمان اجتماعی به وجود نیاورده اند. با این وجود، دنیای مجازی این امکان را برای ما فراهم کرده است که به صورت آنلاین با جوامعی از مردم در ارتباط باشیم. گیمرها اینها را به عنوان دنیا های آنلاین چند نفره (MMO) مانند World of Warcraft می شناسند.

در آنجا مردم با دوستان خود چت می کنند و به سیاه چال ها حمله می کنند تا موجودات را برای غارت نابود کنند. آواتار آنها جنگجو، جادوگر، دزد، شفا دهنده یا موجودات دیگری با قدرت های ماوراء طبیعی است که یک شخصیت بازی را تشکیل می دهند. 

متاورس، با حرف M بزرگ، این ایده است که یک واقعیت مجازی وجود خواهد داشت که انسان ها در آن تبدیل به آواتار می شوند. حتی وبگردی این یک اینترنت جدید خواهد بود. به جای این وب جهانی مسطح که مردم هر روز در آن گشت و گذار می کنند، Metaverse دارای بافت، ابعاد و رنگ خواهد بود. مردم یکدیگر را ملاقات می ‌کنند، نمایش ‌ها را تماشا می ‌کنند، پاتوق می‌ کنند، از موزه‌ های مجازی بازدید می‌ کنند، سوار پارک ‌های مجازی می‌ شوند و به وب ‌سایت ‌هایی در همان Metaverse می‌ روند. 

به طور فزاینده ‌ای محتمل ‌تر شده است که اگر این متاورس فراگیر به وجود بیاید، از بلاکچین نیرو می ‌گیرد. و همچنین NFT ها، توکن ‌های غیر قابل تعویض، مالکیت کامل یک دارایی دیجیتال را ممکن کرده‌اند. 

بنابراین اگر یک متاورس تمام عیار، که یک اینترنت سه بعدی و حتی یک واقعیت مجازی است، که می توانید در یک لحظه در آن غوطه ور شوید، جایی که وب سایت ها فضا های شناور در دنیای دیگری هستند، باید نوعی مالکیت داشته باشد. با آن مرتبط است.

با استفاده از فناوری بلاک چین، می ‌توانید دارایی دیجیتالی داشته باشید و رمز رمزنگاری بدون شک تضمین می ‌کند که اثر هنری، آیتم درون بازی، دارایی دیجیتال و غیره متعلق به شما خواهد بود. دارایی های کاربران نیز غیرمتمرکز و همتا به همتا هستند و تابع یک مرجع متمرکز مانند دولت یا بانک نیستند. 

این یک مقوله ی عظیم است. نه تنها مردم با این فناوری در اینترنت جدید گشت و گذار می کنند. اگر قرار باشد فناوری NFT با اینترنت جدید پیاده‌ سازی شود، مردم مالکیت دارایی ‌های دیجیتالی را آغاز خواهند کرد.

نه تنها دارای بافت سه بعدی، بلکه رنگ و تعامل بسیار زیاد خواهد بود. Metaverse همچنین مکانی خواهد بود که در آن افراد دارایی ‌های منحصر به ‌فرد را با سطح مالکیت غیر متمرکز همتا به همتا خریداری و می ‌فروشند که قبلاً امکان ‌پذیر نبود. 

توضیح مختصری در مورد NFT ها 

تعویض پذیری در امور مالی برای صحبت در مورد دارایی هایی استفاده می شود که قابل تشخیص و تعویض نیستند. نمونه بارز دارایی های قابل تعویض، ارزها و ارزهای دیجیتال هستند.

یک دلار می تواند با یک دلار دیگر قابل تعویض باشد. به همین ترتیب، 1 بیت کوین با 1 بیت کوین قابل تعویض است.

هر دو دلار و بیت کوین را می توان بدون تغییر ارزش به قطعات تقسیم کرد. به عنوان مثال، یک اسکناس 20 دلاری را می توان به چهار اسکناس 5 دلاری یا یک اسکناس 5 دلاری را به پنج اسکناس یک دلاری تقسیم کرد. بیت کوین و 0.1 BTC باشد و همان ارزش 0.1 BTC را دارد. 

توکن ‌های غیرقابل تعویض دارایی ‌های منحصر به‌ فردی هستند که قابل تعویض و تشخیص نیستند، مانند گربه، کارت پوکمون یا ماشین. گربه ها ارزش منحصر به فردی برای صاحبان دارند.

شاید نخواهید گربه خود را با گربه همسایه عوض کنید، اگرچه هر دو پرشین هستند. گربه همسایه ممکن است خاطراتی را که هر دو به اشتراک گذاشته اید نداشته باشد. یک کارت نادر پیکاچو ممکن است در یک حراج به قیمت 100000 دلار به فروش برسد.

یک کارت Pikachu مشابه ممکن است در حراجی دیگر به قیمت 50000 دلار به فروش برسد زیرا آن کارت خاص دارای خراش است. به همین ترتیب، اگر یک کارت پیکاچو را به بیست تکه تقسیم کنید، ارزشی برابر با تقسیم یک اسکناس 20 دلاری به چهار اسکناس 5 دلاری نخواهد داشت. 

NFTها همین ویژگی منحصر به فرد را از طریق توکن های رمزنگاری ایجاد می کنند که یک ویدیو، هیولای بازی، سرزمین دیجیتال و هر چیز دیگری را که هر کسی می تواند به یک دارایی غیر قابل تعویض و متمایز تبدیل کند، ایجاد می کند. 

برنامه های غیرمتمرکز که Metaverses هستند 

متاورس چیست
متاورس چیست

همانطور که NFT ها بیشتر و بیشتر به جریان اصلی تبدیل می شوند، NFT هایی که در جهان های متناوب وجود دارند، بیشتر و بیشتر رایج می شوند. یک متاورس فراگیر، اگر به وجود بیاید، ممکن است دارای عملکرد هایی مانند متاورس های فردی باشد که امروزه در دسترس هستند، مانند Decentraland یا Upland. این متاورزها آنهایی هستند که می توانید وارد آن شوید و شروع به مالکیت دارایی دیجیتال کنید.

اگر چه هنوز به اندازه یک متاورس عظیم نیست که همه در جهان بتوانند در آن غواصی کنند، فیلم تماشا کنند، به وب‌سایت ‌ها بروند و شهرها را به عنوان یک اینترنت سه‌بعدی کاوش کنند، اما این برنامه‌ های غیرمتمرکز پایه ‌ای را برای متاورس آینده ایجاد می ‌کنند. از بزرگی M، اینطور به نظر می رسد. 

در حال حاضر، در فضای NFT، نمونه اصلی یک متاورس، دنیای واقعیت مجازی Decentraland خواهد بود. در اینجا، شما مجوز خرید و ایجاد در زمین بلاک چین را به دلخواه دارید. شما حتی یک آواتار انسان نما را کنترل می کنید که می توانید با آن در متاورس سفر کنید. 

از آنجایی که مردم در حال حاضر زمین را در دنیای واقعیت مجازی ورق می زنند و از آن درآمد کسب می کنند، Decentraland به اصلی ترین گزینه برای املاک دیجیتال تبدیل شده است. تمام فضا های دسنترالند را می توان خرید، به جز میدان ها و جاده ها. از طریق جستجوی سریع در بازار، می توانید زمینی را پیدا کنید که هزاران دلار به فروش می رسد. یکی برای 301000 مانا پیشنهاد می شود که در زمان نوشتن 381000 تومان است! این ارزش بیشتر از برخی از قطعات زمین در دنیای واقعی است. 

متاورس چیست
متاورس چیست

چه طور ممکنه؟ برای شروع، ملکی که خریداری می ‌کنید می ‌تواند نزدیک به مکان ‌هایی باشد که حسادت‌ انگیز هستند، مانند نزدیکی زمین یک تأثیرگذار یا نزدیک زمین یک شرکت با ارزش احساساتی، مانند آتاری. آنها همچنین می ‌توانند مکان مناسبی برای نمایش شرکت شما به هزاران کاربر باشند، حتی چیز هایی مانند کازینو، مکان‌ های موسیقی، گالری ‌های هنری و غیره که این فهرست ادامه دارد. 

Decentraland تنها در نوع خود نیست. فضای Somnium نیز عملکرد های مشابهی دارد. تفاوت اصلی بین این دو این است که قطعات Decentraland به طور مساوی به یک شبکه تقسیم می شوند در حالی که فضای Somnium به طور نابرابر با قطعات مختلف زمین تقسیم می شود. همچنین با سازنده همراه است و می توانید به عنوان یک آواتار در دنیای VR بگذرید. 

متاورس چیست
متاورس چیست

اگر بیشتر به زیبایی شناسی بلوک یا چیزی شبیه به Minecraft علاقه دارید، می توانید CryptoVoxels را بررسی کنید. زیبایی شناسی بلوکی جذابیت خاصی دارد، گویی کودک درون را بیدار می کند. حتی یک کاربر هیجان زده اعلام می کند “منظره های اینترنت جدید!” شاید اولین متاورس اصلی روی بلوک ها ساخته شود. 

متاورس چیست
متاورس چیست

Upland نیز یک پروژه بسیار جالب در فضای متاورس است. درواقع این جهان به صورت یک دنیای آینه ای از خود ماست که با آدرس های دنیای واقعی نقشه برداری شده است. بنابراین، اگر تا به حال خواسته ‌اید در همان مکانی که زندگی می ‌کنید، یا مکانی در دنیای واقعی که برای شما ارزش دارد، مالکیت دیجیتال داشته باشید، پس شانس در این زمینه برای شما وجود دارد. 

متاورس چیست
متاورس چیست

همانطور که می بینید، متاورها در حال حاضر مملو از زندگی هستند و تعداد زیادی از افراد خلاق برای خرید زمین و همچنین ایجاد معماری دیجیتال برجسته در بلاک چین گرد هم می آیند. شاید دنیایی مانند فیلم «بازیکن آماده یک»، یک متاورس کاملاً تحقق یافته و غوطه ور، بر پایه متاورزهای بلاکچینی که امروز می بینیم ساخته شود. 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *