0

هر آنچه باید درباره NFT ها بدانید 

درباره NFT
بازدید 909

بیایید بگوییم که شخصی یک نقاشی لئوناردو داوینچی را به شما هدیه داده است. در ابتدا، احتمالاً باور نمی کنید که این یک اثر داوینچی اصلی است. اما اگر شخصی که نقاشی را به شما داده قابل اعتماد بود، ممکن است برای اطمینان بیشتر نزدیکترین کارشناس هنری را جستجو کنید. 

بیایید بگوییم که شخصی یک نقاشی لئوناردو داوینچی را به شما هدیه داده است. 

در ابتدا، احتمالاً باور نمی کنید که این یک اثر داوینچی اصلی است. اما اگر شخصی که نقاشی را به شما داده قابل اعتماد بود، ممکن است نزدیکترین متخصص هنری را جستجو کنید تا صحت آن را تأیید کند. کارشناس به خانه شما می رود و ترکیب نقاشی را بررسی می کند. اگر کارشناس فکر می ‌کرد که به سبک داوینچی است، کارشناس تیمی از ارزیابی ‌کنندگان را فرا می ‌خواند تا ببیند آیا این یک اثر جعلی خوش رنگ و خوب کار شده است یا خیر. این ممکن است بیش از حد به نظر برسد، اما چگونه می ‌توانید بفهمید که آیا نقاشی اصلی است یا خیر؟ 

با NFT ها، توکن های غیرقابل تعویض، سناریوی فوق وجود نخواهد داشت. اگر یک NFT به یک اثر هنری دیجیتال متصل شده باشد، می توانید 100٪ مطمئن باشید که اثر اصلی است. اگر از یک اثر هنری دیجیتال با NFT اسکرین شات بگیرید، آن اسکرین شات هرگز اصلی نخواهد بود. خیلی ساده، اسکرین شات نشانه رمزنگاری، NFT را به آن متصل نخواهد کرد. هر کسی می تواند به راحتی هر کپی را جعلی تشخیص دهد زیرا در بلاک چین شناسایی نمی شود. هیچ تیم متخصصی برای تأیید این موضوع مورد نیاز نیست. 

به همین دلیل است که هنرمند دیجیتالی مانند بیپل می تواند یک قطعه هنر دیجیتال NFT را به قیمت 69 میلیون دلار بفروشد. ما به درستی می دانیم که این یک اثر بیپل اصلی است. تا زمانی که نشانه به آن متصل است، بحثی وجود ندارد. متاوکان می‌تواند شب‌ها با آرامش بخوابد، زیرا می ‌داند که مالک «هر روز: 5000 روز اول» بیپل است. این اثر هرگز به هنرمند دیگری به اشتباه نسبت داده نمی ‌شود، مثل اینکه چگونه نقاشی رامبراند برای دهه‌ ها تصور می ‌شد که اثری از شاگرد او است. 

تنها با این اطلاعات، به راحتی می توان فهمید که چرا NFT ها در صحنه جهانی منفجر شده اند. برای درک بیشتر NFT ها، بیایید چگونگی پیدایش این اکوسیستم را بررسی کنیم. 

تاریخچه ای مختصر در مورد  NFT ها 

سکه های رنگی در بلاک چین بیت کوین اغلب به عنوان اولین NFT در نظر گرفته می شوند. آنها از نظر عملکرد بسیار محدود بودند و بسیار کمتر از NFT هایی که امروز داریم کارآمد بودند. حداقل، آنها راه را برای تفکر در مورد توکن های غیر قابل تعویض هموار کردند. سکه های رنگی نشان دهنده دارایی های متعدد، از جمله کوپن، دارایی، اشتراک و کلکسیون های دیجیتالی است. با این حال، این فناوری در مراحل ابتدایی خود بود. یک پایگاه داده معمولی بسیار کاربردی تر از استفاده از سکه های رنگی بود، بنابراین نتوانست استفاده گسترده ای داشته باشد. 

با این حال، باعث شد مردم به پتانسیل داشتن دارایی در بلاک چین پی ببرند. تا زمانی که پروتکل همتا به همتای Counterparty در سال 2014، پلتفرمی که بر روی بلاک چین بیت کوین ساخته شده بود، NFT ها شروع به شکل گیری کردند. دارایی ‌ها و بازی ‌های دیجیتال در Counterparty قرار گرفتند. بازی Spells of Genesis و Pepe Memes NFT های محبوب این پلتفرم بودند. 

تاریخچه ای مختصر در مورد  NFT ها 
تاریخچه ای مختصر در مورد  NFT ها 

با فرا رسیدن سال 2017، اتریوم شروع به رشد کرده بود. کریپتو پانک ‌های معروف اکنون روی بلاک چین قرار گرفتند. این 10000 کاراکتر منحصر به فرد خیلی زود به کلکسیون های دیجیتال تبدیل شدند. کریپتو پانک ها ساده هستند، اما از اولین NFT هایی بودند که روی اتریوم ساخته شدند. چندی بعد، CryptoKitties اولین کار خود را در اکتبر 2017 انجام داد که نقطه عطفی در محبوبیت داشتن دارایی های دیجیتال بود. سرمایه گذارانی مانند SamsungNEXT و Google Ventures پس از مشاهده احتمالات بسیار، شروع به ریختن ثروت روی NFT کردند. 

در سال‌های 2018 و 2019، بازارهای NFT مانند OpenSea و Rarible شروع به رشد کردند و به هر کسی اجازه دادند هنر NFT خود را بسازند. این تا حد زیادی به دلیل کیف پول Metamask است که امکان دسترسی آسان تر به فضای NFT را فراهم می کند. اگرچه در ابتدا در سال 2018 پیشنهاد شد، استاندارد فعلی NFT ERC-721 در چند سال آینده شروع به شکوفایی کرد 

از طریق ERC-721 است که پلتفرم هایی مانند Decentraland، Crypto Heroes، Gods Unchained، و تعداد زیادی از بازی ها و برنامه های فعلی ممکن می شوند. ERC-721 (درخواست اتریوم برای نظرات 721) امکان تجارت بیشتر از کارت ها و کلکسیون را فراهم می کند. می ‌توانید بلیت ‌های رویداد را تهیه کنید، زمین دیجیتال، لباس‌ های منحصر به فرد بازی، موسیقی و کلیپ‌ های ویدیویی، و تعداد بیشماری از عملکرد های دیگر را بخرید که مجموعه‌ ای از دارایی ‌های خلاقانه را ارائه می‌ دهند. همه اینها در شبکه اتریوم نیز قابل تعامل هستند و امکان برخی عملکرد های جالب بین پلتفرمی را فراهم می کنند. برای مثال، می ‌توانید موزه‌ های واقعیت مجازی را در Decentraland of art NFT که از پلتفرم‌ های دیگر خریداری شده ‌اند، پیدا کنید. 

اکنون که درکی از تاریخچه NFT داریم، اجازه دهید ایده کلی NFT ها را مورد بحث قرار دهیم. 

قابل تعویض بودن یعنی چی؟ 

برای درک بهتر توکن‌ های غیرقابل تعویض، ابتدا معنی تعویض ‌پذیر بودن را تشخیص می ‌دهیم. تعویض پذیری معمولاً در امور مالی برای صحبت در مورد مواردی که قابل تعویض و غیرقابل تشخیص هستند استفاده می شود. اقلام قابل تعویض نیز می توانند به قطعات تقسیم شوند. 

نمونه بارز این ارزها خواهد بود. به دلار، یک اسکناس 5 دلاری قابل تعویض است و از اسکناس 5 دلاری دیگر قابل تشخیص نیست. پنج اسکناس یک دلاری برابر با یک اسکناس 5 دلاری و چهار اسکناس 5 دلاری برابر با یک اسکناس 20 دلاری و غیره است. اینها قابل تعویض در نظر گرفته می شوند. اگرچه ارزهای دیجیتال کمیاب هستند و با فناوری پیشرفته ایجاد می شوند، اما رمز ارزها نیز قابل تعویض هستند. یک واحد بیت کوین کاملاً با واحد دیگر بیت کوین قابل مبادله است. و 0.02 بیت کوین با 0.02 بیت کوین قابل تعویض است. 

نمونه های غیر قابل تعویض 

به احتمال زیاد، گربه شما با گربه همسایه شما قابل تعویض نیست. اگرچه گربه همسایه شما نیز ممکن است از همان نژاد سیامی باشد، شاید گربه شما زیباتر باشد و مبل را خراش ندهد. یک کارت پوکمون کمیاب و محدود نیز قابل تعویض نیست. حتی اگر نسخه اول پیکاچو ممکن است همان هولوگرافیک نسخه اول پیکاچوی دیگر را داشته باشد، ممکن است یکی در حراجی به قیمت 40000 دلار بفروشد در حالی که دیگری در حراجی به قیمت 80000 دلار به فروش می رسد. ماشین شما نیز قابل تعویض نیست. اگرچه ممکن است حتی همان مدل باشد، اما ممکن است خودروی شما کیلومتر های بیشتری داشته باشد یا فضای داخلی تمیزی داشته باشد، که ارزش آن را نسبت به ماشین دیگری با مایل کمتر و آسیب بیشتر متفاوت می کند. 

گربه ها، کارت ها و ماشین ها نیز تقسیم ناپذیر هستند. جدا کردن آنها به قسمت های مختلف باعث می شود ارزش آنها به طور قابل توجهی تغییر کند. شما نمی توانید فقط یک کارت بیس بال را خرد کنید و انتظار داشته باشید که ارزش یکسانی داشته باشد. با دارایی های قابل تعویض مانند دلار آمریکا، می توانید اسکناس 20 دلاری را به اسکناس های 1 دلاری تقسیم کنید. این دارایی های غیرقابل تعویض قابل تفکیک هستند و قابل تعویض نیستند. 

این همان چیزی است که یک NFT سعی می کند یک دارایی دیجیتال را به آن تبدیل کند. از فناوری رمزنگاری استفاده می ‌کند تا مطمئن شود آنچه شما دارید اصلی است. توکن متصل به آن اثر هنری، کلکسیونی یا دارایی دیجیتال، منحصراً متعلق به شماست. اگر یک اثر هنری Fewocious، یک کارت کلکسیونی آنلاین یا ملک دیجیتالی در Upland خریداری کنید، می توانید مطمئن باشید که دارایی دیجیتال متعلق به شماست. برای اطمینان از اینکه مالک آن قطعه خاص از زمین دیجیتال هستید، نیازی به اسناد و مدارک کامل و تأیید ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید مالکیت توکن است. 

اینجا این سوال پیش می آید که چرا کسی باید رمزنگاری خود را که به سختی به دست آورده است را در این دارایی های دیجیتال خرج کند؟ آیا این چیزی فراتر از تلاش برای مبادله این دارایی ها برای ثروتمند شدن است؟ 

ارزش ذهنی 

ارزش ذهنی در قلب چیزی است که NFT ها را ارزشمند می کند. تا زمانی که کسی فکر می ‌کند که یک کارت دیجیتالی Super Bowl گرونکوفسکی 1.8 میلیون دلار ارزش دارد، پس بازاری برای آن کارت وجود دارد. به همان معنا، به صورت دیجیتالی توسط شخصی که NFT را به وجود می آورد، امضا می شود. یک خریدار برای همیشه صاحب امضای دیجیتال Grownkowski است. این برای افرادی که طرفدار افراد مشهور هستند، ارزش احساسی زیادی دارد. 

همچنین NFTها، مسلما، بسیار امن تر از داشتن یک دارایی فیزیکی، مانند کارت بیسبال کمیاب هستند. به عنوان مثال، ممکن است حادثه ای رخ دهد، مانند آتش سوزی ویرانگر که خانه و مجموعه کارت شما را می سوزاند. شاید دزدی از کارت بیب روث 1 میلیون دلاری شما بشنود و آن را بدزدد. با NFT ها، این مشکلی نیست زیرا مالکیت بر روی بلاک چین اعطا می شود و هر رایانه در شبکه می تواند مالکیت شما را تشخیص دهد. این عامل ارزش ذهنی یک NFT را تا حد زیادی افزایش می دهد. 

خلاصه ای از فناوری NFT 

ممکن است فکر کنید، “چه چیزی این فناوری را ممکن می کند؟” 

با استفاده از بلاک چین، حدس زدن و بررسی هش (الگوریتم رمزگذاری شده) که به کلید های مالکیت توکن دسترسی پیدا می کند، به یک رایانه پوچ نیاز دارد. شکستن کد به قدرت محاسباتی دیوانه کننده ای نیاز دارد که شکستن آن را غیر عملی می کند. و هنگامی که چیزی در دفتر دیجیتال خاموش است، می تواند به وضوح توسط شبکه نامعتبر باشد. این همان چیزی است که به عنوان یک پلتفرم همتا به همتا شناخته می شود. این پلتفرم ها بدون یک مقام مرکزی مانند دولت یا بانک کار می کنند. شما باید تمام کامپیوتر ها و گره های شبکه را از بین ببرید تا آنها را از بین ببرید. شما فقط به یک کپی از دفتر کل بلاک چین نیاز دارید تا همه تراکنش ها ثبت شوند. همچنین ممکن است هدف خود را از بین بردن هر گره برای متوقف کردن شبکه بلاک چین پرکاربرد قرار دهید. 

NFT ها توکن هایی هستند که بر روی بلوک هایی از الگوریتم های پیچیده باور نکردنی ساخته شده اند. همانطور که قبلا ذکر شد، NFTها به جای ارزهای دیجیتال قابل تعویض مانند بیت کوین، منحصر به فرد بودن و تغییر ناپذیری را نشان می دهند. هر NFT یک امضای دیجیتال است که با یک الگوریتم رمزنگاری نوشته شده است و بعد دیگری از منحصر به فرد بودن و کمیاب بودن را اضافه می کند. هنگامی که روی یک سلاح دیجیتالی خاص، دارایی، موجود، کارت، اثر هنری، که نامش را بخواهید تنظیم کنید، تغییر ناپذیر است. تغییر ناپذیری به این معنی است که داده ها را نمی توان تغییر داد یا جعل کرد. تراکنش روی بلاک چین رمزگذاری می شود و هر کامپیوتر یا گره در شبکه یادداشت می کند. اگر فقط گره دارید، با ذخیره دفتر کل بلاک چین، تمام داده های ثبت شده قبلی را خواهید داشت. حتی اگر رایانه شما به طور خود به خود منفجر شود، داده ها در گره های دیگر ذخیره می شوند. 

داشتن یک پروتکل استاندارد سازی بسیار مفید است. اینترنت از پروتکل HTTP استفاده می کند. توسعه دهندگان وب سایت برای ایجاد وب سایت نیازی به اختراع نسخه خود از HTTP ندارند. آنها می توانند از HTTP استفاده کنند. به طور مشابه، بلاک چین و Ethereum ERC-721 که اکثر NFT ها بر اساس آن ساخته شده اند، ایجاد استاندارد برای NFT ها را آسان تر می کند. مشکل این است که اگر شبکه نقصی داشته باشد، همه اثرات آن را احساس می کنند. مشکل رایجی که امروزه اتریوم را آزار می دهد، هزینه های بالای گاز مورد نیاز برای ایجاد NFT یا فروش آن است که باعث می شود پروتکل های جدیدتری مانند Cardano برای سرمایه گذاران جذاب تر به نظر برسند. 

نحوه ساخت، خرید و فروش هنر NFT 

اگر هنرمندی هستید که می ‌بینید این هنرمندان دیجیتالی میلیون ‌ها دلار درآمد دارند، ممکن است تعجب کنید که چگونه می‌ توانید وارد عمل شوید. اگرچه برخی از پروتکل‌ ها مانند Zilliqa، TRON، Flow یا Cosmos به شما امکان می‌ دهند NFT‌های خود را بسازید، پروتکل ‌های استاندارد در شبکه اتریوم هستند. اینجاست که اعداد فروش خیره کننده اتفاق می افتد. بازار های اصلی برای ایجاد این NFT ها Mintable، Rarible و OpenSea هستند. 

نحوه ساخت، خرید و فروش هنر NFT 
نحوه ساخت، خرید و فروش هنر NFT 

برای ایجاد یک حساب کاربری، ابتدا باید یک کیف پول به آن وصل کنید که محبوب ترین آنها Metamask است. در اینجا برخی از کیف پول هایی که OpenSea به شما اجازه استفاده از آنها را می دهد آورده شده است. 

این برنامه به شما امکان می دهد مجموعه خود را برای فروش ایجاد کنید. می‌توانید NFT خود را از پلتفرم دیگری مانند Rarible بگیرید یا یک NFT را مستقیماً در OpenSea برش دهید. پس از ایجاد مجموعه خود، می توانید کیفیت های NFT خود را انتخاب کنید. این موارد شامل تعداد کپی از NFT موجود خواهد بود. برای اینکه در نهایت NFT را ضرب کنید و آن را به حراج بگذارید، باید هزینه گاز بپردازید تا آن را راه اندازی کنید. بازارهای دیگر مانند Superrare یا Nifty Gateway انتخابی هستند، مانند یک گالری موزه معمولی. این بازار ها مستلزم این هستند که هنر خود را ارسال کنید یا از شما دعوت می شود که به جای اینکه خودتان آن را برش دهید، مجموعه ای را روی پلتفرم قرار دهید. 

نحوه ساخت، خرید و فروش هنر NFT 
نحوه ساخت، خرید و فروش هنر NFT 

چه در پلتفرمی هستید که به شما امکان می دهد NFT ها را برش دهید یا در پلتفرمی که باید در آن دعوت شوید، یک بازار در وب سایت به شما امکان می دهد برای NFT ها پیشنهاد دهید. اگر در مناقصه برنده شوید، صاحب اثر هنری NFT هستید. 

آینده NFT ها 

با بسیاری از پروتکل های جدید که NFT ها را میزبانی می کنند، می توان گفت که این تازه آغاز راه است. شاید عجیب به نظر برسد که بگوییم ما فقط در مراحل ابتدایی NFT هستیم. هنرمندان در حال حاضر با هنر خود ثروت شخصی می سازند، اما NFT ها تنها از سال 2017، کمتر از چهار سال، مورد پذیرش گسترده قرار گرفته اند. امسال، NFT ها بالاخره برای لحظه ای کوتاه در حجم جستجو از اتریوم پیشی گرفتند، اما اتریوم در مقایسه با حضور همه جانبه بیت کوین، هنوز یک کلمه خانگی نیست. 

از آنجایی که پروتکل جدیدی برای اتریوم برای کاهش هزینه های بالای گاز در تابستان تنظیم شده است و خریداران همچنان NFT ها را برای صدها هزار دلار تغییر می دهند، اکوسیستم NFT همیشه در حال تغییر و تکامل است. به زودی همه ی افراد علاقه مند به آینده هنر این نوآوری هیجان انگیز را جدی تر خواهند گرفت. 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *