0

راهنمای فورک بیت کوین

فورک بیت کوین
بازدید 692

بیت کوین Forks پدیده ای است که بیت کوین را از ابتدا دنبال کرده و منجر به بیش از صد پروژه از این دست شده است که هر کدام به درجات مختلفی از موفقیت دست پیدا کردند. فورک بیت کوین را بیشتر بشناسید.

برخی از پروژه ها هنوز در حال توسعه هستند و ارز قابل معامله ندارند، در حالی که برخی از آنها در گذشته وجود داشتند ولی دیگر نیستند.

در راهنمای زیر، ما فقط بر مرتبط‌ ترین و/یا جالب ترین Fork ها تمرکز می‌کنیم و بررسی خود را فقط به مواردی که از نوامبر 2018 معامله می‌شوند محدود می‌کنیم. 

فورک بیت کوین چیست؟ 

بیتکوین فورک نسخه دیگری از بیت کوین با تغییراتی در پروتکل اصلی شبکه است. در ابتدایی ترین سطح، فورک زمانی اتفاق می افتد که یک بلاکچین به دو (یا چند) مسیر بالقوه رو به جلو تقسیم شود. این ممکن است به دلیل اختلاف تاریخ تراکنش های شبکه یا اضافه شدن قوانین جدید در کد اتفاق بیفتد. 

فورک بیت کوین چیست؟ 
فورک بیت کوین چیست؟ 

به زبان ساده، هر کسی می‌تواند بیت کوین را فورک کند. به دلیل ماهیت منبع باز آن، هر کسی می‌تواند کد بیت کوین را کپی کرده و نسخه بیتکوین خود را با قوانین کمی متفاوت راه اندازی کند.

با این حال، این بدان معنا نیست که همه شرکت کنندگان شبکه (گره ها) شما را دنبال می‌کنند و به جای بیت کوین اصلی (BTC) فورک بیت کوین شما را استخراج می کنند.

قدرت واقعی بیت کوین نه در کد، بلکه در افرادی است که با قوانین آن موافق هستند. تا به امروز تکرار شبکه بیت کوین تقریبا غیرممکن است. 

با این حال، این بدان معنا نیست که مردم سعی نکرده اند نسخه «بهتر» بیت کوین خود را ایجاد کنند. در اینجا برخی از شناخته شده ترین فورک های بیت کوین آورده شده است. 

Bitcoin Cash (BCH) 

Bitcoin Cash (BCH) 
Bitcoin Cash (BCH) 

بیت‌کوین کش (BCH) که در میان فورک های بیت کوین، یکی از بهترین ها است، خود را به عنوان بیت کوین آنطور که باید باشد معرفی می‌کند. BCH در آگوست 2017 راه اندازی شد، به عنوان پاسخی به آنچه راجر ور و گروه استخراج کنندگان ناراضی به او می‌گفتند: 

 • زمان معاملات آهسته 
 • هزینه های بالا 
 • مصرف انرژی بالا 

کاری که بیت کوین کش برای حل این مشکلات انجام داد، تغییر اندازه بلوک بیت کوین از 1 مگابایت به 8 مگابایت و به دنبال آن 32 مگابایت در اواسط سال 2018 بود.

این تغییر قرار بود بدون در نظر گرفتن تعداد معادنی که از آن پشتیبانی می‌کنند، روند تأیید را سریع تر کند. اصلاحات در پروتکل اصلی امکان کوتاه شدن رویه های تراکنش را فراهم کرد و این پتانسیل را برای شبکه ایجاد کرد که به موازات افزایش تعداد کاربرانش، مقیاس کارآمدتری داشته باشد. 

به زودی، بیتکوین کش از نظر ارزش بازار به یکی از ده سکه برتر تبدیل شد و تا نوامبر 2018 در رتبه 4 قرار گرفت. این موفقیت در برابر طیف وسیعی از مشکلاتی که این ارز در ابتدا با آن مواجه بود، از جمله: 

 • اشتباه گرفته شدن با بیت کوین از آنجایی که لوگوی مشابهی داشت و منشأ آن از یک جامعه بود.
 • گاهی اوقات به عنوان یک نوع رده “پایین” ارزی که از آن فورک شده است توصیف میشد.
 • تمرکز بیت کوین کش در مقایسه با بیتکوین موضوع برجسته تری بود 

علی‌رغم این چالش ها، بیت کوین کش در نهایت پیروز شد، اما با مسئله دیگری روبرو شد: نگرش های متناقض در مورد اندازه بلوک های آن در میان اعضای جامعه شکل گرفت. در نهایت، این شکاف ها به تفرقه تبدیل شدند و جامعه در 15 نوامبر به دو اردوگاه اصلی تقسیم شد. 

کسانی که تصمیم گرفتند از بیت کوین کش در برابر اعمال تغییرات بیش از حد رادیکال با اندازه بلوک «محافظت کنند»، اکنون نماینده بخش بیتکوین ABC هستند و ABC مخفف «اندازه بلوک قابل تنظیم» است. آنها توسط Roger Ver و سازنده سخت افزار استخراج Bitmain رهبری می شوند.

از نوامبر 2018، به نظر می رسد BCH ABC با انباشته شدن بیشتر اثبات کار (PoW) و پیروزی بر چندین صرافی اصلی ارزهای دیجیتال مانند Coinbase، Kraken و Bittrex دست بالا را بدست آورد که به آن اجازه داد BCH اصلی خود را حفظ کند. 

 Bitcoin SV (BSV) 

 Bitcoin SV (BSV) 
 Bitcoin SV (BSV) 

بیت کوین SV (BSV، با “SV”، مخفف “دیدگاه ساتوشی”) دیگر فورک اصلی بیت کوین کش است که خود را به عنوان یک ارز دیجیتال مستقل با هدف حفظ آنچه سازندگان آن ادعا می‌کند، تثبیت کرد. 

این سکه توسط شرکت توسعه بلاکچین nChain و با پشتیبانی یکی از کریگ رایت توسعه یافته است. جناح او از فورک کردن بیتکوین کش در تلاش برای کشف مجدد و بازیابی پروتکل “اصلی” ساتوشی که امکان افزایش اندازه بلوک BCH از 32 مگابایت فعلی به 120 مگابایت را فراهم می کند، پشتیبانی کرد.

این مسلما ظرفیت شبکه را افزایش می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد در مقایسه با آنچه بیتکوین کش می‌توانست ارائه دهد، مقیاس بهتری داشته باشد. 

در حالی که گرد و غبار جنگ فورک ها هنوز فروکش نکرده است، بیت کوین SV اخیراً به فهرست 10 سکه برتر صعود کرده است و ارزش بازار آن در اواخر نوامبر 2018 به 1.6 میلیارد دلار رسید.

مهم است و اینکه BSV توسط اکثر پروژه ها و کسب‌وکارها در سال های آینده پذیرفته می‌شود، زیرا در نهایت بر اکوسیستم برنامه بومی بیت کوین کش پیروز خواهد شد. 

(BTG)Bitcoin Gold  

(BTG)Bitcoin Gold  
(BTG)Bitcoin Gold  

بیت کوین Gold (BTG) توسط اعضای جامعه بیت کوین به وجود آمد، با این امید که مشکلات زیر را با بیتکوین اصلاح کنند: 

طرفداران بیت کوین گلد احساس کردند که شبکه بیتکوین بیش از حد متمرکز شده است. این به بهترین وجه در مورد ماینینگ دیده می‌شود، زیرا سخت افزار تخصصی به ماینرهایی که از آن استفاده می‌کنند، مزیت های بی‌رویه می‌دهد. این به ویژه به استفاده از مدارهای مجتمع ویژه برنامه (ASIC) برای ماینینگی که در بلاکچین انجام می‌شود اشاره داشت.

به عنوان یک “درمان”، تیم Bitcoin Gold الگوریتم هش Equihash را پیاده سازی کرد که کار با سخت‌افزار مبتنی بر ASIC را کمتر سودمند کرد. 

علاوه بر تسلط سخت‌افزار استخراج تخصصی، اکوسیستم بیتکوین به طور فزاینده‌ای تحت سلطه کسب‌وکارهای بزرگ مسلح به دکل های استخراج قدرتمند قرار می‌گیرد.

برای حفظ دیدگاه اولیه بیت کوین به عنوان یک سیستم کاملاً غیرمتمرکز همتا به همتا، بیتکوین گلد این امکان را برای ماینرها فراهم کرد تا با استفاده از سخت افزارهای غیر تخصصی روزمره، مانند واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) سکه ها را بدست آورند. 

پذیرش بیتکوین Gold توسط بازرگانان، زمان زیادی میخواهد. برای سرعت بخشیدن به این فرآیند، بیت کوین گلد راه حل BTGPay را به عنوان یک پلتفرم و یک بازار مجازی برای بازرگانانی که بیت کوین گلد را می پذیرند، توسعه داد. در عین حال، این شبکه ذینفعان مختلفی مانند ارائه دهندگان خدمات پرداخت و ادغام کنندگان تجارت الکترونیک را گرد هم می‌آورد که روی تسهیل پذیرش و استفاده از این ارز دیجیتال کار می‌کنند. 

با تکمیل فرآیند فورکینگ، هر صاحب بیت کوین همان مقدار بیت کوین گلد را به نسبت 1:1 دریافت کرد. 

(BCD)Bitcoin Diamond  

(BCD)Bitcoin Diamond  
(BCD)Bitcoin Diamond  

بیت کوین دایموند (BCD) یکی دیگر از فورک های بیت کوین است که در پاسخ به کاستی های درک شده ارز اصلی، پیاده سازی شده است.

بیتکوین دایموند در نوامبر 2017 توسط استخراج کنندگان بیت کوین با نام های «تیم ایوی» و «تیم 007» ایجاد شد که فورک را راهی برای ایجاد تغییرات در پروتکل هسته بیت کوین در بخش های زیر می‌دانستند: 

فورک بیت کوین دایموند به دنبال تایید تراکنش های سریع تر است. برای دستیابی به این هدف، بیتکوین دایموند شبکه لایتنینگ را به عنوان پروتکل پرداخت لایه دوم خود در جولای 2018 به کار گرفت.

شبکه لایتنینگ از پردازش تراکنش های بلادرنگ با انجام بخشی از آنها خارج از بلاکچین پشتیبانی می‌کند و سیستم قراردادهای هوشمند مدیریت آنها را بر عهده دارد.

خود بلاکچین وظیفه رسیدگی و تایید وضعیت نهایی این تراکنش ها را بر عهده دارد. اجرای شبکه لایتنینگ همچنین در حمایت از جاه طلبی بیت کوین دایموند برای تبدیل شدن به ارز دیجیتال ترجیحی برای پرداخت های مکرر با مقادیر بالا و پایین انجام شد. 

تراکنش های سریع‌تر باید با ارائه کارمزدهای بسیار کمتر دنبال شود. ناتوانی بیتکوین در عمل به وعده ایجاد یک سیستم تراکنش مقرون به صرفه به عنوان یک اشتباه در برابر دیدگاه ساتوشی ناکاموتو تلقی شد. این نقص با داشتن آستانه پرداخت بالا برای کاربران جدید بالقوه بدتر شد.

برای مبارزه با این، بیت کوین دایموند کارمزدهای خود را کاهش داد و ظرفیت پلتفرم اصلی را برای انجام تراکنش ها تقویت کرد.

بیت کوین دایموند همچنین عرضه کل سکه های خود را به 210 میلیون BCD افزایش داد تا خرید آنها برای یک کاربر متوسط ​​(در مقایسه با 21 میلیون بیت کوین) در دسترس تر باشد. کسانی که قبل از فورک 1 بیتکوین نگه داشتند، توکن آنها بعد از فورک به 10 BCD تغییر می کند. 

ماینینگ باید فراگیرتر باشد. به همین منظور، تیم بیت کوین دایموند الگوریتم نمادین SHA-256 بیت کوین را حذف کرد تا کل فرآیند استخراج را غیرمتمرکز کند.

بیتکوین دایموند X-13 را برای دارندگان سخت‌افزار استخراج تخصصی سخت تر می‌کند که آنها را در موقعیتی قرار می‌دهد که توسعه دهندگان BCD به عنوان یک موقعیت غیرمنصفانه سودمند نسبت به ماینرهای معمولی توصیف می‌کنند. 

(LBTC)Lightning Bitcoin  

(LBTC)Lightning Bitcoin  
(LBTC)Lightning Bitcoin  

لایتنینگ بیت کوین (LBTC) به عنوان فورک بلاکچین بیتکوین در دسامبر 2017 ظاهر شد. مزیت اصلی که لایتنینگ بیت کوین روی آن حساب می‌کند، تمایل آن به ترکیب مزایای بیت کوین و اتریوم برای ایجاد یک بلاکچین همه کاره تر و کارآمدتر است.

تیم LBTC به دنبال ارائه چندین ویژگی متمایز بود که مسلماً آن را از فورک های رقیب و سایر ارزهای دیجیتال برتری می‌داد. 

دموکراسی دیجیتال: سیستم حاکمیت زنجیره ای لایتنینگ بیتکوین شامل همه دارندگان توکن در شبکه بلاکچین می‌شود و آنها را به بازیگرانی تبدیل می کند که رای آنها در فرآیند تصمیم گیری برابر تلقی می شود. LBTC از مکانیسم اجماع DPoS استفاده می‌کند که به عنوان پایه اکوسیستم «دموکراسی دیجیتال» آن عمل می‌کند و از خطرات مرتبط با سیستم های اثبات کار اجتناب می‌کند. 

عدم تمرکز: همان مکانیزم DPoS این امکان را برای دارندگان LBTC فراهم می کند تا از بین 101 گره انتخاب کرده و از اعتبارسنجی تراکنش اطمینان حاصل کنند. دارندگان توکن همچنین می‌توانند به تعیین «گره های حسابداری» که بر اساس آرای وزنی دریافت می شوند، رأی دهند. گسترش حق رای صاحبان توکن به عنوان ابزاری برای پیشبرد تمرکززدایی شبکه LBTC در نظر گرفته می‌شود. 

مقیاس پذیری: لایتنینگ بیتکوین امیدوار است با کمک DPoS و محدود کردن تعداد اعتبار سنجی ها در بلاکچین، به سطح بالاتری از مقیاس پذیری دست یابد. 

تراکنش های سریع: بر اساس پروتکل LBTC، هدف نهایی لایتنینگ بیتکوین پردازش پرداخت ها در عرض چند ثانیه است. تعداد محدودی از گره های تأیید شده با اندازه بلوک 2 مگابایتی قرار است زمان لازم برای رسیدن به اجماع را به ثانیه کاهش دهند و بنابراین سرعت تراکنش بالاتری را ارائه دهند. حداکثر تعداد تراکنش هایی که LBTC قصد پردازش آن را دارد حدود 24 میلیون در روز است. 

دسترسی: کارمزد تراکنش با بیتکوین لایتنینگ می‌تواند از 0.00001 LBTC در هر تراکنش شروع شود. 

(BCI)Bitcoin Interest  

(BCI)Bitcoin Interest  
(BCI)Bitcoin Interest  

Bitcoin Interest (BCI) در بهار 2018 با هدف ایجاد یک اکوسیستم پرداخت جهانی جدید که بر مدیریت پس انداز تمرکز دارد، از بیتکوین جدا شد. این امر مسلماً با پیاده سازی فناوری به دست می‌آید که به کاربران امکان می‌دهد با سکه هایی که دارند سود کسب کنند، مشابه آنچه بانک های واقعی با حساب های پس‌انداز خود ارائه می‌دهند. 

فناوری که این امکان را فراهم می‌کند بر سه حوزه اصلی متمرکز است: 

یک استخر بهره بیتکوین وجود دارد: بلاک ها در شبکه بهره بیتکوین دارای یک سیستم پاداش هستند که بخش بزرگ تر آن به ماینر و قسمت کوچک تر در استخر بهره گنجانده می‌شود. این استخر برای پرداخت سود به کاربرانی که سکه های خود را “پارک” می‌کنند استفاده می‌شود. اگرچه BCI در ابتدا از الگوریتم Equihash برای استخراج استفاده می‌کرد، اما در سپتامبر 2018 به ProgPoW روی آورد تا از مزایای استفاده کنندگان از سخت افزار ASIC بکاهد. 

دورهای سود: کاربران می‌توانند دوره های سود هفتگی یا ماهانه را برای پارک سکه های خود انتخاب کنند و سهم خود را از استخر سود پس بگیرند. کسانی که انتخاب می‌کنند سکه های خود را پارک کنند، موظفند این کار را در طول دور انجام دهند. با این حال، گزینه‌ای برای جابجایی سکه ها قبل از انقضای این دور وجود دارد، اما از دریافت سود توسط کاربر جلوگیری می‌کند. 

نرخ های بهره ثابت نیستند: نرخ بهره BCI به تعداد سکه هایی که کاربران برای پارک انتخاب می‌کنند و تعداد سکه های پارک شده در دور سود بستگی دارد. این سیستم به طور مداوم مدت زمان پارک کردن سکه ها را در این دور بررسی می کند. پس از انقضای دور، موجودی استخر سود را به نسبت بین دارندگان سکه توزیع می کند. 

(BCX)BitcoinX  

(BCX)BitcoinX  
(BCX)BitcoinX  

بیت کوین ایکس (BCX) از بلاکچین بیتکوین در دسامبر 2017 با ماموریت ترکیب دستاوردهای بیت کوین با قابلیت های جدید جدا شد: 

بیتکوین ایکس توسعه پذیری بالایی دارد که با اجرای فناوری قراردادهای هوشمند به دست می آید. این فناوری قرار است کارمزدهای بالای مربوط به نسخه قبلی خود را کاهش دهد، در حالی که کارایی پردازش تراکنش باید با فواصل بلاک 2 دقیقه ای آن کمک کند. 

BitcoinX می‌خواهد ویژگی های حفظ حریم خصوصی و ایمنی بهتری را براساس ترکیب فناوری شبکه بیتکوین با سیستم اثبات دانش ارائه دهد. 

توسعه زنجیره‌ای متقابل حوزه دیگری است که بیت کوین ایکس قصد دارد روی آن تمرکز کند. قرار است امکان تبادل داده بین زنجیره های مختلف را فراهم کند تا یک اکوسیستم چتری برای توسعه برنامه ایجاد کند. 

مجموع عرضه سکه ها به 210 میلیارد محدود شد و هر دارنده بیت کوین 10000 BCX برای یک توکن در اختیار داشت. 

(SBTC)Super Bitcoin

(SBTC)Super Bitcoin
(SBTC)Super Bitcoin

سوپر بیت کوین (SBTC) که با شعار «Make Bitcoin great again» توسعه داده شد، به دنبال ارائه حریم خصوصی و مقیاس پذیری بهتر در مقایسه با بیت کوین و همچنین اجرای عملکرد قرارداد هوشمند بود. این فورک در دسامبر 2017 انجام شد و به ازای هر BTC متعلق به نقطه فورک، 1 SBTC اعتبار داده شد. 

سوپر بیت کوین قصد دارد با طراحی ویژگی ها بر اساس خواسته های اعضای جامعه، خود را متمایز کند. 

الف) حریم خصوصی 

فناوری اثبات دانش صفر به منظور تقویت ویژگی های حریم خصوصی پیاده سازی شد. 

ب) مقیاس پذیری 

قراردادهای هوشمند پشتیبانی شده باید به «تورینگ کامل» تبدیل شوند تا امکان عملکرد بهتر سیستم را فراهم کنند و همچنین به آن اجازه دهند مقیاس پذیری پلتفرم خود را بهبود بخشد. 

ج) بلوک های بزرگ تر 

اندازه بلاک با سوپر بیت کوین به 8 مگابایت افزایش یافت. 

در اواسط سال 2018، تیم سازنده سوپر بیت کوین تغییر نام تجاری خود را به عنوان پلتفرم بلاکچین نش اعلام کرد. 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *