قیمت لحظه ای بیت کوین

Loading...
Bitcoin
Bitcoin
 (BTC)
Rank # {{ details.market_data.market_cap_rank }}
$ {{ reformat(rate) }}

{{ getPrice }} تومان

محاسبه با نرخ تتر: 58,650 تومان
عرضه کل {{ reformat(details.market_data.total_supply) }} BTC
سکه در گردش {{ reformat(details.market_data.circulating_supply) }} BTC

یک روز یک هفته یک ماه دو ماه شش ماه یک سال
{{ details.market_data.price_change_percentage_24h }} {{ details.market_data.price_change_percentage_7d }} {{ details.market_data.price_change_percentage_30d }} {{ details.market_data.price_change_percentage_60d }} {{ details.market_data.price_change_percentage_200d }} {{ details.market_data.price_change_percentage_1y }}

نمودار تحلیلی


نمودار تکنیکال


بیت کوین (BTC) چیست؟ 

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که در ابتدا توسط یک شخص یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در مقاله‌ای در سال 2008 منتشر شد. بلافاصله پس از این انتشار این مقاله بیت کوین در ژانویه 2009 راه اندازی شد. بیت کوین یک ارز آنلاین همتا به همتا است، یعنی همه تراکنش‌ها مستقیماً بدون هیچ واسطه ای و مستقل انجام می شود که هیچ نظارت و کنترلی از هیچ نهادی بر تراکنش ها نیست. بیت کوین به گفته خود ناکاموتو برای این ایجاد شد تا مردم پرداخت‌های آنلاین را مستقیماً بدون وجود یک مؤسسه مالی به عنوان واسطه انجام دهند. 

قبل از بیت کوین نوع مشابهی از یک ارز الکترونیکی غیرمتمرکز نیز وجود داشت، اما در واقع بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که به طور واقعی مورد استفاده قرار گرفته است.  

بنیانگذاران بیت کوین چه کسانی هستند؟ 

مخترع اصلی بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می شود. از سال 2021 هویت واقعی این شخص یا سازمان که در پشت این نام مستعار است ناشناخته باقی مانده است. در 31 اکتبر 2008 ناکاموتو گزارش رسمی بیت کوین را منتشر کرد که به تفصیل توضیح می داد که چگونه یک ارز آنلاین همتا به همتا می تواند پیاده سازی شود. آنها پیشنهاد دادند که از یک دفتر کل توزیع شده (DLT) تراکنش های به صورت دسته ای (به نام "بلوک") و ایمن سازی شده توسط الگوریتم های رمزنگاری استفاده شود. کل سیستم بعدا "بلاک چین" نام گرفت. 

دو ماه بعد در 3 ژانویه 2009 ناکاموتو اولین بلاک شبکه بیت کوین را استخراج کرد که به عنوان بلاک پایه یا اولیه شناخته می شود، بنابراین اولین ارز دیجیتال جهان راه اندازی شد. قیمت بیت کوین در ابتدا صفر دلار بود و بیشتر بیت کوین ها از طریق استخراج به دست می آمدند که فقط به دستگاه های با قدرت متوسط (مانند کامپیوتر) و نرم افزار استخراج نیاز داشت. اولین تراکنش تجاری شناخته شده بیت کوین در 22 می 2010 رخ داد، زمانی که برنامه نویس Laszlo Hanyecz 10000 بیت کوین را با دو پیتزا معامله کرد. با قیمت روز بیت کوین در اواسط سپتامبر 2021 ارزش این پیتزاها 478 میلیون دلار خواهد بود. این رویداد اکنون به عنوان "Bitcoin Pizza Day" به معنی روز پیتزای بیت کوین شناخته می شود. در ژوئیه 2010 بیت کوین برای اولین بار تجارت خود را آغاز کرد و قیمت بیت کوین در آن زمان از 0.0008 تا 0.08 دلار متغیر بود. 

در حالی که ناکاموتو مخترع اصلی بیت کوین و همچنین نویسنده اولین مقاله در مورد پیاده سازی آن بود، کلید هشدار شبکه و کنترل مخزن کد را به گاوین آندرسن که بعدها توسعه دهنده اصلی بنیاد بیت کوین شد، سپرد. در طول سال‌ها تعداد زیادی از افراد با حل مشکلات و افزودن ویژگی‌های جدید در بهبود نرم‌افزار ارز دیجیتال کمک کرده‌اند. مخزن کد منبع بیت کوین در GitHub شامل بیش از 750 مشارکت کننده است که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از Wladimir J. van der Laan، Marco Falke، Pieter Wuille، Gavin Andresen، Jonas Schnelli و غیره است. 

چه چیزی بیت کوین را منحصر به فرد می کند؟ 

منحصر به فردترین مزیت بیت کوین از این واقعیت ناشی می شود که این اولین ارز دیجیتالی بود که در بازار به وجود آمد. بیت کوین توانسته است یک جامعه جهانی و یک صنعت کاملاً جدید متشکل از میلیون‌ها علاقه‌مند ایجاد کند که در زندگی روزمره خود از بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال استفاده، سرمایه‌گذاری و تجارت می‌کنند. ظهور اولین ارز دیجیتال یک مبنای مفهومی و تکنولوژیکی ایجاد کرده است که الهام بخش توسعه هزاران پروژه رقیب و جدید است. 

کل بازار ارزهای دیجیتال که اکنون بیش از 2 تریلیون دلار ارزش دارد بر اساس ایده ساخت بیت کوین است: پولی که می تواند توسط هر کسی، در هر نقطه از جهان، بدون نیاز به واسطه های مورد اعتماد، مانند بانک ها و شرکت های خدمات مالی، ارسال و دریافت شود. 

BTC همچنان پس از بیش از یک دهه در صدر بازار ارزهای دیجیتال باقی مانده است. بیت کوین پس از اینکه در ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یعنی 64.863 دلار رسید، با ارزش بازاری که در سال ۲۰۲۱ از مرز ۱ تریلیون دلار گذشت، همچنان بزرگترین ارز دیجیتال است. دلیل محبوب بودن این ارز دیجیتال به دلیل علاقه بنیادی به بیت کوین و فراگیر بودن پلتفرم هایی مانند کیف پول، صرافی، خدمات پرداخت، بازی های آنلاین است که موارد استفاده را برای بیت کوین فراهم می کنند. 

چقدر بیت کوین در گردش است؟ 

عرضه کل بیت کوین توسط نرم افزار آن محدود شده است و هرگز از 21,000,000 توکن تجاوز نخواهد کرد. کوین های جدید در طی فرآیندی به نام "ماینینگ" ایجاد می‌شوند. تراکنش‌ها در سراسر شبکه منتقل می‌شوند، توسط ماینرها تایید شده و در بلاک‌هایی گروه بندی می‌شوند که توسط محاسبات رمزنگاری پیچیده ای محافظت می‌شوند. 

ماینرها به ازای هر بلوکی که با موفقیت به بلاک چین اضافه می کنند، پاداش دریافت می کنند. در هنگام راه اندازی بیت کوین پاداش 50 بیت کوین به ازای هر بلوک بود، این تعداد با استخراج هر 210000 بلاک جدید به نصف کاهش می یابد و تقریباً این شبکه چهار سال طول می کشد. از سال 2020 پاداش بلاک سه بار به نصف کاهش یافته است و شامل 6.25 بیت کوین است. 

بیت‌کوین از قبل استخراج نشده است یعنی قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرد، هیچ کوینی استخراج یا بین بنیان‌گذاران توزیع نشده است. با این حال در چند سال اول BTC رقابت بین ماینرها نسبتاً کم بود و اولین شرکت کنندگان شبکه میتوانستند مقادیر قابل توجهی از کوین ها را از طریق استخراج منظم جمع آوری کنند. گفته شده است ساتوشی ناکاموتو به تنهایی بیش از یک میلیون بیت کوین دارد. 

استخراج بیت کوین بسته به نرخ هش فعلی و قیمت بیت کوین می تواند برای ماینرها بسیار سودآور باشد. فرآیند استخراج بیت کوین پیچیده است، همانطور که در بالا نوشتیم استخراج بیت‌کوین به‌عنوان مدت زمان لازم برای استخراج یک بلوک در نظر گرفته میشود. از اواسط سپتامبر 2021 پاداش استخراج بیت کوین به 6.25 بیت کوین محدود شده است که تقریباً 299200 دلار با قیمت بیت کوین امروز است. 

شبکه بیت کوین چگونه ایمن میشود؟ 

بیت‌کوین با الگوریتم SHA-256، متعلق به خانواده الگوریتم‌های هشینگ SHA-2 است که توسط فورک بیت‌کوین کش (BCH) و همچنین چندین ارز دیجیتال دیگه استفاده میشود. 

مصرف انرژی بیت کوین 

در طول چند دهه گذشته مصرف کنندگان در مورد مصرف انرژی و اثرات ماینینگ بر تغییرات آب و هوا کنجکاوتر شده اند. هنگامی که رسانه ها در مورد اثرات منفی مصرف انرژی بیت کوین خبر دادند، بسیاری در مورد بیت کوین نگران شدند و از این مصرف انرژی انتقاد کردند. یک گزارش نشان داد که هر تراکنش بیت کوین 1173 کیلووات ساعت برق مصرف می کند که می تواند برق یک خانه معمولی در آمریکا را به مدت شش هفته تامین کند. گزارش دیگری اعلام کرد که انرژی مورد نیاز سالانه بیت کوین بیش از مصرف انرژی ساعتی فنلاند کشوری با جمعیت 5.5 میلیون نفر است. 

در ماه می 2021 ایلان ماسک مدیر عامل تسلا اعلام کرد که تسلا دیگر ارز دیجیتال را به عنوان پرداخت نمی پذیرد، زیرا نگرانی او در مورد ردپای زیست محیطی ارزهای دیجیتال است. اگرچه بسیاری از شرکت ها این موضوع را محکوم کرده اند و به راه خود ادامه می دهند، برخی نیز راه حل هایی را برای کاهش مصرف انرژی بیت کوین ارائه داده اند. برخی دیگر نیز موضع دفاعی گرفتند و عقیده داشتند که مشکل انرژی بیت کوین ممکن است اغراق آمیز باشد.  

در حال حاضر ماینرها به شدت به منابع انرژی تجدیدپذیر متکی هستند، تخمین زده شده است که استفاده بیت‌کوین از انرژی‌های تجدیدپذیر ممکن است بین ۴۰ تا ۷۵ درصد باشد. منتقدان نیز ادعا می‌کنند که افزایش مصرف انرژی تجدیدپذیر بیت‌کوین، از میزان منابع خورشیدی که بخش‌ها و صنایع دیگر مانند بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها یا خانه‌ها را تامین می‌کنند، می کاهد. جامعه استخراج بیت کوین همچنین گفته است که گسترش استخراج می تواند به ساخت مزارع خورشیدی و بادی جدید در آینده کمک کند. 

علاوه بر این برخی از کسانی که از بیت‌کوین دفاع می‌کنند، استدلال کرده اند که بخش طلا و بانک به صورت جداگانه دو برابر بیت کوین انرژی مصرف می‌کنند. علاوه بر این مصرف انرژی بیت کوین را می توان به راحتی ردیابی کرد و در مورد دو بخش دیگر نمی توان چنین گفت. مدافعان بیت کوین میگویند که فرآیند اعتبار سنجی پیچیده سیستم تراکنش ایمن تری ایجاد می کند که مصرف انرژی را توجیه می کند. 

نکته دیگری که طرفداران بیت کوین به آن اشاره می کنند این است که مصرف انرژی مورد نیاز بیت کوین همه جانبه است به طوری که فرآیندهای ایجاد، ایمن سازی، استفاده و انتقال بیت کوین را در بر می گیرد. در حالی که در مورد سایر بخش های مالی چنین نیست. به عنوان مثال هنگام محاسبه ردپای کربن یک سیستم پردازش پرداخت مانند Visa آنها قادر به محاسبه انرژی مورد نیاز برای چاپ پول یا برق دستگاه های خودپرداز، تلفن های هوشمند، شعب بانک ها، وسایل نقلیه امنیتی، در میان سایر اجزای پردازش پرداخت و زنجیره تامین بانکی نیستند. 

دولت ها و سازمان های غیر انتفاعی چه کاری برای کاهش مصرف انرژی بیت کوین انجام می دهند؟ در اوایل سال جاری در ایالات متحده یک جلسه رسیدگی در مورد این موضوع برگزار شد که در آن سیاستمداران و چهره های برجسته فناوری در مورد آینده استخراج کریپتو در ایالات متحده بحث کردند و نگرانی های خود را در مورد مصرف سوخت فسیلی را اعلام کردند. رهبران همچنین در مورد روند تبدیل زغال سنگ به کریپتو، به ویژه در مورد تعداد کارخانه های زغال سنگ در نیویورک و پنسیلوانیا که در حال تغییر کاربری به مزارع استخراج هستند، بحث کردند. 

جدای از جلسات کنگره، ابتکارات بخش خصوصی برای حل مسائل زیست محیطی مانند Crypto Climate Accord و شورای استخراج بیت کوین وجود دارد. Crypto Climate Accord طرحی را برای حذف انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2040 پیشنهاد می کند و با توجه به پتانسیل نوآورانه بیت کوین منطقی است باور کنیم که چنین برنامه های بزرگی ممکن است محقق شود. 

نقش بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش چیست؟ 

بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز و همتا به همتا است. یکی از مهمترین کارکردهای آن این است که به عنوان ذخیره غیرمتمرکز ارزش استفاده می شود. به عبارت دیگر حقوق مالکیت را به عنوان یک دارایی فیزیکی یا به عنوان یک واحد حساب فراهم می کند. بسیاری از علاقه مندان و اقتصاددانان کریپتو بر این باورند که بیت کوین ما را به دنیای مالی مدرن جدید هدایت می کند که در آن مبالغ تراکنش ها در واحدهای کوچکتر تعیین می شود. 

کوچکترین واحدهای بیت کوین، 0.00000001 BTC، ساتوشی (یا به اختصار Sats) نامیده می شوند، که به اسم مستعار سازنده آن اشاره دارد. اکنون 1 ساتوشی معادل 0.00048 دلار است. بیت کوین برای بسیاری به عنوان یک ذخیره ارزش مانند طلا در نظر گرفته می شود. 

این ایده ارز دیجیتال به عنوان ذخیره ارزش، به جای روش پرداخت به این معنی است که بسیاری از مردم ارز دیجیتال را خریداری می کنند و به جای خرج آن، آن را در درازمدت (یا HODL) نگه می دارند. در واقع به عنوان طلای دیجیتال در نظر گرفته میشود. 

کیف پول های ارز دیجیتال 

محبوب‌ترین کیف پول‌ها برای ارزهای دیجیتال شامل کیف‌پول‌های گرم و سرد است که با هم تفاوت دارند. کیف پول های گرم می توانند به وب متصل شوند، در حالی که کیف پول های سرد برای نگهداری مقادیر زیادی بیت کوین در خارج از اینترنت استفاده می شوند. در واقع برای نگهداری فیزیکی ارزهای دیجیتال ساخته شده‌اند. 

برخی از برترین کیف پول‌های سرد ارز دیجیتال شامل Trezor، Ledger و CoolBitX هستند. کیف‌پول‌های گر ارز دیجیتال نیز عبارتند از Exodus، Electrum و Mycelium است. 

فناوری بیت کوین چگونه ارتقا می یابد؟ 

هارد فورک یک تغییر اساسی در پروتکل است که بلوک ها / تراکنش های نامعتبر قبلی را معتبر می کند و بنابراین همه کاربران را ملزم به ارتقاء می کند. به عنوان مثال اگر کاربران A و B در مورد معتبر بودن تراکنش ورودی اختلاف نظر داشته باشند، هارد فورک می تواند تراکنش را برای کاربران A و B معتبر کند، اما برای کاربر C نه. 

یک هاردفورک تغییری در پروتکل ارز دیجیتال است که درآن بلاک ها و تراکنش های قبلی معتبر می شوند. هاردفورک هم مربوط به تغییرات نرم افزاری است که با نسخه های قدیمی سازگار نیست. یعنی هر گره (کامپیوتر متصل به شبکه بیت کوین با استفاده از یک کلاینت که وظیفه اعتبارسنجی و انتقال تراکنش ها را انجام می دهد) باید قبل از فعال شدن بلاک چین جدید با هارد فورک و رد هر بلوک یا تراکنش از بلاک چین قدیمی، ارتقا یابد. بلاک چین قدیمی به وجود خود ادامه خواهد داد و تراکنش ها را می پذیرد، اگرچه ممکن است با سایر کلاینت های جدیدتر بیت کوین ناسازگار باشد. 

سافت فورک تغییری در پروتکل بیت کوین است که در آن فقط بلوک ها / تراکنش های معتبر قبلی نامعتبر می شوند. از آنجایی که گره های قدیمی بلوک های جدید را معتبر تشخیص می دهند، سافت فورک با نسخه‌ قدیمی سازگاری دارد. این نوع فورک به ارتقای اکثر ماینرها برای اجرای قوانین جدید نیاز دارد. 

چند نمونه از ارزهای دیجیتال که تحت هارد فورک قرار گرفته اند شامل هارد فورک بیت کوین که منجر به بیت کوین کش شد، هارد فورک اتریوم که منجر به اتریوم کلاسیک شد. بیت کوین کش از زمان فورک اولیه خود با ایجاد بیت کوین SV، هارد فورک شده است. 

Taproot چیست؟ 

Taproot یک سافت فورک است که BIP 340، 341 و 342 را با هم ترکیب می کند و هدف آن بهبود مقیاس پذیری، کارایی و حفظ حریم خصوصی بلاک چین با معرفی چندین ویژگی جدید است. دو تغییر اصلی عبارتند از معرفی رخت‌های سینتکس انتزاعی درهم سازی شده (Merklized Abstract Syntax Trees یا MAST) و امضای  Schnorr Signature.  MAST شرطی را معرفی می کند که به فرستنده و گیرنده تراکنش امکان می دهد تا توافق آن را با هم امضا کنند. امضای Schnorr به کاربران این امکان را میدهد تا چندین امضا را در یک تراکنش جمع کنند. این باعث می شود که تراکنش های چند امضایی مانند تراکنش های معمولی یا پیچیده تر به نظر برسند. با این ویژگی جدید کاربران می‌توانند در هزینه‌های تراکنش نیز صرفه‌جویی کنند، زیرا تراکنش‌های پیچیده مانند تراکنش‌های ساده و تک امضایی به نظر می‌رسند. 

اگرچه HODLers یا همان سرمایه گذاران احتمالاً متوجه تأثیر زیادی نخواهند شد، اما Taproot می تواند نقطه عطفی برای تجهیز شبکه به عملکرد قرارداد هوشمند باشد.  Schnorr Signatures پایه و اساس برنامه‌های پیچیده‌تری را می‌سازد که بر روی بلاک چین ساخته می‌شوند. اگر Taproot توسط کاربران پذیرفته شود، در درازمدت می‌تواند منجر به توسعه اکوسیستم DeFi خود در شبکه شود که با شبکه‌های بلاک چین جایگزین مانند اتریوم رقابت می‌کند. این تغییر بزرگی است زیرا یکی از تفاوت های اصلی بین بیت کوین و بلاک چین های جدیدتر مانند اتریوم، مناسب بودن آنها برای قراردادهای هوشمند است. 

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست؟ 

شبکه لایتنینگ یک پروتکل پرداخت لایه‌ای و خارج از زنجیره است که کانال‌های پرداخت دوطرفه و امکان پرداخت‌ امن دو طرفه بین دو یا چند نفر را بدون نیاز به اعتماد فراهم می‌کند. شبکه لایتنینگ تراکنش های خصوصی، با حجم بالا و بدون اعتماد را بین هر دو طرف امکان پذیر می کند. شبکه لایتنینگ این امکان را فراهم می‌کند که تراکنش‌های بزرگ‌تری روی این شبکه بدون کارمزد بالایی انجام شود. 

ارزش بیت کوین چقدر است؟ 

ارزش فعلی بیت کوین به طور مداوم در حال تغییر است. این ارز یک دارایی واقعاً جهانی است. در ابتدا ارزش هر بیت کوین کمتر از یک سنت بود و الان هزاران درصد افزایش یافته است. قیمت تمام ارزهای دیجیتال کاملاً بی ثبات است، بنابراین قیمت بیت کوین نیز هر دقیقه تغییر می کند. همچنین در مواقعی کشورها و صرافی‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی را اعلام میکنند. بنابراین ارزش بیت کوین تابعی از موقعیت مکانی یک فرد خواهد بود. 

آیا بیت کوین سیاسی است؟ 

بیت کوین روز به روز سیاسی تر می شود، به ویژه پس از اینکه El Salvador شروع به پذیرش آن به عنوان ارز قانونی کرد. نجیب ابوکیله رئیس جمهور این کشور این تصمیم را تقریباً یکجانبه اعلام و اجرا کرد و انتقادات شهروندان خود، بانک انگلستان، صندوق بین المللی پول، ویتالیک بوترین و بسیاری دیگر را رد کرد. از زمانی که قانون بیت کوین در سپتامبر 2021 تصویب شد، نجیب ابوکیله اعلام کرده است که قصد دارد بیت کوین سیتی را بسازد، شهری که کاملاً مبتنی بر استخراج بیت کوین با انرژی زمین گرمایی از آتشفشان ها است. 

 شایعه شده است که کشورهایی مانند مکزیک، روسیه و سایر کشورها نیز کاندیدای پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی هستند، اما تا کنون فقط کشور السالوادور آن را عملی کرده است. 


Trending Coins

 • سهیل دهقانی
  سهیل دهقانی
  چهارشنبه 26 مرداد 1401
  سلام چه سایت خوبی هست اینجا کاش کوین های بیشتری ور میذاشتین
  • کوثر احمدی بهبهانی
   چهارشنبه 26 مرداد 1401
   چشم حتما لیست کوین هارو به روز خواهیم کرد. با تشکر
پشتیبانی و تیکت ثبت سفارش فروش ارز دیجیتال ارسال مدارک مالی و حسابداری