0

معرفی توکن ApeCoin | آشنایی با nft میمون‌های کسل

توکن ApeCoin
بازدید 1054

بازار ارزهای دیجیتال به‌تازگی به یکی از پروژه‌های اصلی سرمایه‌گذاری برای علاقه‌مندان به حوزه مالی بدل شده است. این حیطه در حال حاضر دربردارنده چندین و چند توکن کریپتوکارنسی است که هر یک به خودی خود نماینده حوزه به‌خصوصی هستند. هم اکنون سرمایه‌گذاران به‌طور خاص به NFT ها یا توکن‌های غیرقابل معاوضه گرایش پیدا کرده‌اند. از میان تمامی NFT های موجود نیز بیشترین اقبال عمومی را کلکسیون میمون‌های کسل یا توکن ApeCoin داشته است.

توکن ApeCoin

سازندگان این کلکسیون جزئیات ظریف در ظاهر این میمون‌ها را با توجه به سلیقه خریداران خود طراحی و اعمال می‌کنند. اگرچه این آثار هنری ممکن است معمولی به نظر برسند، با این حال توانسته‌اند توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند. برخی از این آثار با قیمت‌هایی در سطح چند صد یا چندین هزار دلار به فروش رسیده و در لیست خریداران آن‌ها نام بسیاری از افراد مشهور نیز به چشم می‌خورد.

توکن ApeCoin

کلکسیون NFT میمون‌های کسل به یکی از موضوعات داغ در سال ۲۰۲۱ بدل گردید؛ با این حال به نظر می‌رسد این محبوبیت در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه داشته باشد. چند ماه قبل تیم سازنده این کلکسیون اعلام کرد که قصد معرفی ارز دیجیتال مخصوص این NFT به نام ApeCoin را دارد. این توکن در سراسر اکوسیستم Bored Ape Yacht Club به کار برده می‌شد. این مدعا اکنون به واقعیت بدل شده است.

ApeCoin به‌عنوان ارز دیجیتال مخصوص به کلکسیون میمون‌های کسل شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال توانسته است طی ماه‌های اخیر به محبوبیت چشمگیری دست یابد.

اکوسیستم APE

در حقیقت اکوسیستم APE از هولدرهای توکن ApeCoin و تمامی محصولات و خدماتی که در آن‌ها از APE استفاده می‌شود تشکیل شده است. Yuga Labs یک شرکت Web3 است که به‌واسطه ابداع کلکسیون میمون‌های کسل (Bored Ape Yacht Club) شناخته می‌شود.

این شرکت را می‌توان یک عضو از سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) ApeCoin دانست که از این توکن به‌عنوان توکن اصلی در پروژه‌های جدید خود استفاده می‌کند. پس از معرفی ApeCoin به بازار، هولدرهای NFT های BAYC و MAYC (کلکسیون میمون‌های جهش‌یافته) این حق را پیدا کردند که درمجموع ۱۵ درصد از عرضه ApeCoin (۱۵۰ میلیون توکن از یک میلیارد توکن عرضه کلی) را برای خود بردارند. اکنون بگذارید نگاهی به کلکسیون‌های NFT مرتبط با اکوسیستم APE بیندازیم:

کلکسیون میمون‌های کسل یا BAYC

توکن ApeCoin

این کلکسیون در ماه آوریل ۲۰۲۱ به‌عنوان نخستین کلکسیون NFT اکوسیستم APE معرفی شد. این کلکسیون متشکل از ۱۰۰۰۰ میمون منحصربه‌فرد در بلاک چین اتریوم بوده و هر میمون ظاهر، استایل و خصوصیات کمیاب خود را دارد.

کلکسیون میمون‌های جهش‌یافته (MAYC)

توکن ApeCoin

این کلکسیون دربردارنده بالغ بر ۲۰۰۰۰ نسخه جهت‌یافته از میمون‌های BAYC است. ۱۰۰۰۰ سرم ایجاد جهش به هولدرهای اولیه BAYC اختصاص‌یافته و این سرم‌ها در سه سطح به کمیابی خصوصیات این میمون‌ها می‌افزایند. هولدرها با هریک از این سرم‌ها می‌توانند انواع مختلفی از میمون‌های جهش‌یافته را بسازند. هر BAYC تنها قادر است با استفاده از یک نوع سرم واحد،‌ یک جهش‌یافته معین را به وجود آورد. به‌علاوه سرم‌ها بعد از استفاده ناپدید می‌شوند.

MAYC به‌عنوان ابزاری برای دعوت از اعضای بیشتر برای گرویدن به جامعه APE در نظر گرفته می‌شود؛ به همین دلیل در آگوست سال ۲۰۲۱ پس از توزیع سم ایجاد جهش ۱۰۰۰۰ میمون جهش‌یافته برای فروش عمومی مینت شدند.

کنل کلاب میمون‌های کسل (BAKC)

این کلکسیون متشکل از سگ‌های NFT بوده که در اختیار هریک از اعضای BAYC قرار گرفته‌اند. به ازای هریک از NFT های میمون کسل، دارندگان آن‌ها می‌توانند یک سگ NFT رندوم را به سرپرستی بگیرند. برای این کار تنها نیاز به پرداخت کارمزد گس خواهد بود. همانند میمون‌ها، ۱۰۰۰۰ NFT کلکسیون کنل کلاب نیز هرکدام از خصوصیات ویژه و منحصربه‌فرد خود برخوردارند.

ApeCoin چیست؟

توکن APE توکن کاربردی و حاکمیتی اکوسیستم APE است. اگر بخواهیم Ape Coin را به‌طور ساده تعریف کنیم، می‌توانیم آن را به‌عنوان ارز بومی اکوسیستم کلکسیون BAYC در نظر بگیریم. این توکن با این هدف طراحی شده است که به‌عنوان لایه پروتکل غیرمتمرکز برای اهداف جامعه هدف این NFT به کار رود.

این ارز بر پایه استاندارد توکنی ERC-20 اتریوم ساخته شده است و توسط برخی از بزرگ‌ترین صرافی‌ها از جمله بایننس، FTX، هیوبی، کوکوین، بای بیت، کراکن و… مبادله می‌شود. دائو یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) ApeCoin یک سازمان غیرمتمرکز است که به تمامی هولدرهای توکن APE این امکان را می‌دهد که درباره تصمیمات حاکمیتی مرتبط با این توکن حق رأی داشته باشند.

به‌علاوه APE توسط آزمایشگاه‌های یوگا (yuga) به‌عنوان توکن اصلی برای تمامی محصولات و خدمات جدید این آزمایشگاه‌ها به کار برده می‌شود. این آزمایشگاه‌ها سازنده کلکسیون NFT میمون‌های کسل بوده و در بازاریابی آن نقش مهمی را ایفا می‌کنند. توکن ApeCoin همچنین آی پی دو پروژه NFT محبوب دیگر به نام‌های CryptoPunks و Meebits را نیز در اختیار دارد.

 کارکرد APE چگونه است؟

این توکن به‌منظور به‌کارگیری در داخل اکوسیستم در حال رشد APE معرفی گردیده است. حاکمیت این توکن بر عهده دائوی ApeCoin است که به‌عنوان یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز به فعالیت پرداخته و به هولدرهای این توکن امکان شرکت در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی این پروتکل را می‌دهد. این هولدرها در تمامی مسائل مربوط به تخصیص سرمایه اکوسیستم، وضع قواعد حاکمیتی، گزینش پروژه‌ها، همکاری‌ها و غیره حق رأی خواهند داشت. درواقع بعد از آنکه اعضای DAO در خصوص یکی از پیشنهاد‌ها به اتفاق رأی می‌رسند، فاندیشن APE این تصمیم‌گیری‌ها توسط جامعه را اجرا می‌کند.

فاندیشن APE مباشر قانونی DAO بوده و رشد و توسعه اکوسیستم APE را به‌طور تمام و کمال میسر می‌کند. در بطن این فاندیشن یک انجمن ویژه به نام بورد (Board) وجود دارد. وظیفه این انجمن این است که از اعمال چشم‌اندازهای جامعه اطمینان حاصل کند. Board از ۵ عضو برگزیده از دپارتمان تکنولوژی و اعضای جامعه کریپتو تشکیل شده است. این افراد به مدت ۶ ماه بر سر کار بوده و پس از آن هولدرهای APE به‌طور سالانه درباره اعضای جدید بورد تصمیم‌گیری می‌کنند.

پروتکل Ape Coin

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، APE یک توکن ERC-20 است که اهداف حاکمیتی را اجرا می‌کند و در عین حال هنگامی که در اکوسیستم APE به کار رود، نقش کاربردی نیز خواهد داشت. لایه متن باز این پروتکل چند هدف کلی را دنبال می‌کند:

ایجاد انگیزه

یکی از اهداف APE به‌عنوان ابزاری برای ایجاد انگیزه در توسعه‌دهندگان برای مشارکت در این اکوسیستم مطرح است. ApeCoin این فعالیت ایجاد انگیزه را از طریق مشارکت در محصولات، بازی‌ها، خدمات و دیگر فعالیت‌های این توسعه‌دهندگان به انجام می‌رساند.

حاکمیت

همان‌طور که بالاتر گفتیم، حاکمیت یکی از اهداف اصلی APE بوده و به هولدرهای این توکن امکان شرکت در DAO را می‌دهد.

دسترسی

این ارز امکان دسترسی به بخش‌هایی از اکوسیستم که در حالت عادی امکان دسترسی به آن‌ها وجود ندارد را فراهم می‌آورد. از جمله این بخش‌ها می‌توان به حیطه کالا، رویدادها، بازی‌ها و… اشاره کرد که تنها در اختیار هولدرها قرار خواهد گرفت.

APE به‌عنوان توکن کاربردی این اکوسیستم همچنین به شرکت‌کنندگان ارزی را اعطا می‌کند که می‌توان آن را بدون نیاز به واسطه‌های متمرکز مورد استفاده قرار داد.

(11 امتیاز) - 4.6/5

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *