0

Dominance BTC چیست؟ نحوه استفاده از آن در معاملات کریپتو به چه صورت است؟ 

Dominance BTC چیست
بازدید 520

قطعا می دانید که بیت کوین بزرگترین رمزارز است، اما Dominance بیت کوین چیست و آیا می تواند به شما در انجام معاملات ارزهای دیجیتال بهتر کمک کند؟ Dominance BTC چیست؟

بازار کریپتوکارنسی بسیار بی ثبات است و آن را به یک سرمایه گذاری بالقوه پرخطر تبدیل می کند. در نتیجه، معامله‌ گران و سرمایه ‌گذاران به طور فزاینده ‌ای ابزار ها و شاخص ‌های مختلفی را برای ردیابی روند بازار برای تصمیم ‌گیری صحیح در معاملات ابداع می ‌کنند. 

یکی از این ابزارها «شاخص Dominance  بیت کوین» است. شاخص Dominance  بیت کوین به تجزیه و تحلیل شرایط مختلف بازار برای تعیین روند قوی تر بازار بین بیت کوین و آلت کوین ها کمک می کند. 

در این مقاله، Dominance  بیت کوین، عواملی که بر آن تأثیر می ‌گذارند و اینکه چگونه می‌ توانید از آن برای تصمیم ‌گیری بهتر در معاملات استفاده کنید را برایتان شرح می ‌دهیم. 

Dominance  بیت کوین چیست؟ 

Dominance  بیت کوین یا  BTC Dominance  معیاری است که نشان می دهد چه مقدار از ارزش کل همه ارزهای دیجیتال از بیت کوین تشکیل شده است. اصل اساسی آن این است که اگر Dominance  BTC افزایش یابد، ارزش آلتکوین ها کاهش می یابد. برعکس، اگر Dominance  BTC کاهش یابد، ارزش آلتکوین ها افزایش می یابد. به Dominance  بیت کوین، شاخص Dominance  بیت کوین و نسبت Dominance  بیت کوین نیز گفته می شود. 

سطح Dominance  بیت کوین با مقایسه کل سرمایه بازار بیت کوین با کل سرمایه بازار تمام ارزهای دیجیتال دیگر تعیین می شود. 

اصطلاح ارزش بازار کریپتو به کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد. ارزش بازار یک ارز دیجیتال با ضرب تعداد کل سکه های در گردش در قیمت فعلی آنها تعیین می شود. 

قیمت توکن رمزنگاری تنها راه برای تعیین ارزش آن نیست. سرمایه ‌گذاران به ارزش بازار نگاه می ‌کنند تا تصویر بزرگ‌ تری داشته باشند و ارزش ارزهای دیجیتال مختلف را مقایسه کنند. به عنوان یک آمار کلیدی، ارزش بازار می تواند نشان دهد که قیمت یک ارز دیجیتال چقدر می تواند رشد کند و آیا خرید آن در مقایسه با سایرین امن است یا خیر. 

3 عامل کلیدی موثر بر Dominance  BTC 

بنابراین با دانستن موارد بالا، قدرت بیت کوین چگونه با سایر ارزهای دیجیتال مرتبط است؟ چه چیزی بر Dominance  BTC تأثیر می گذارد؟ 

1. افزایش استفاده از آلت کوین ها 

بیت کوین برای جایگزینی ارزهای فیات و تبدیل شدن به یک ارز رایج برای انتقال ارزش ایجاد شد. از سوی دیگر، بسیاری از آلت‌ کوین ‌ها فراتر از یک سیستم مبادله هستند، زیرا در پروژه ‌های بزرگ، از جمله بازی، امنیت، هنر و بسیاری دیگر از خدمات DeFi نیز استفاده می ‌شوند. در نتیجه، Dominance  بیت کوین در بازار کاهش می یابد، زیرا آلت کوین ها به طور گسترده پذیرفته می شوند. 

2. افزایش استفاده از استیبل کوین 

همه ما می دانیم که بازار ارزهای دیجیتال بی ثبات است. برای مقابله با این موضوع، بسیاری از افراد شروع به جستجوی استیبل کوین ها، که نوعی آلتکوین هستند، کرده اند. البته ذکر این مورد حائز اهمیت است که استیبل کوین یک ارز دیجیتال است که ارزش آن برای پایدار ماندن به کلاس دارایی دیگری مانند ارز فیات، طلا و غیره مرتبط است. 

با استیبل کوین ها، سرمایه گذاران کریپتو همیشه مجبور نیستند پول خود را به ارزهای فیات تبدیل کنند تا در سود خود قفل کنند. در عوض، آنها می توانند آن را به استیبل کوین تبدیل کنند. انتقال وجوه خود از بیت کوین بی ثبات به استیبل کوین ها Dominance  BTC را کاهش می دهد. 

3. راه اندازی ارزهای دیجیتال جدید 

سکه های بیشتری در حال معرفی به بازار هستند و کاربران و سرمایه گذاران بیشتری را به خود جذب می کنند. برخی از این سکه ها در مدت زمان کوتاهی سرمایه گذاران و توسعه دهندگان را جذب می کنند. تیم پروژه در تلاش برای به دست آوردن ارتباط با بازار، فعالیت هایی را برای ارزشمندتر کردن آلت کوین انجام می دهد. برخی آلتکوین ‌ها در رسانه ‌های اجتماعی هیپ می ‌شوند و سرمایه ‌گذاران را وادار می ‌کنند برای امکان کسب درآمد سریع به سمت پمپ قیمت بپرند. این فعالیت ها Dominance  بیت کوین را نیز کاهش می دهد. 

راه های زیادی برای کسب درآمد سریع تر با آلت کوین ها نسبت به بیت کوین وجود دارد. قیمت بیت کوین در حال حاضر بالا است و در مقایسه با سایر ارز های دیجیتال، ثبات بیشتری دارد. بسیاری از مردم در حال سرمایه‌ گذاری در آلت‌ کوین‌ ها هستند تا از حرکت ‌های پر نوسان و چشمگیر بازار سود ببرند. 

معرفی 2 راه برای استفاده از Dominance  BTC در معاملات 

آیا امکان استفاده از Dominance  BTC در معاملات ارزهای دیجیتال وجود دارد؟ 

استفاده از Dominance  BTC برای تعیین فصل آلت کوین و سایر روندهای قیمت 

اصطلاح “فصل آلت کوین” دوره ای را توصیف می کند که قیمت ارزهای دیجیتال جایگزین در مقایسه با بیت کوین برای چندین هفته یا چند ماه افزایش می یابد. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می ‌دهد که قیمت بیت ‌کوین پس از یک افزایش قابل توجه متوقف می‌ شود و سرمایه ‌گذاران سود خود را به سکه ‌های دیگر منتقل می‌ کنند و بازار صعودی جدیدی را برای آلت‌کوین ‌ها آغاز می‌کنند. 

با استفاده از شاخص Dominance  بیت کوین در TradingView می توانید فصل آلتکوین را مشاهده کنید. این شاخص ارزش بازار بیت کوین را با سایر ارزهای دیجیتال مقایسه می کند. از نتیجه می توان برای تعیین اینکه آیا سرمایه گذاری در بیت کوین بهتر است یا آلت کوین ها که روند قوی تری دارند، استفاده کرد. 

تصویر بالا نشان می ‌دهد که در سال ‌های 2018 و 2022، سهم بازار BTC بسیار کاهش یافته است. این سقوط طولانی در Dominance  BTC می تواند نشان دهنده یک فصل آلتکوین باشد که می تواند زمان خوبی برای سرمایه گذاری بیشتر در آلت کوین ها باشد. 

استفاده از Dominance  BTC برای تجارت در بازارهای شدید 

بین سال‌های 2017 تا 2021، سهم بازار BTC به 75 درصد افزایش و به 35 درصد کاهش یافت. در زمان نگارش این مقاله، کمتر احتمال دارد که ارزش بازار بیت کوین به زودی به بالای 75 درصد برسد. با این حال، زمانی که این نسبت به 75% نزدیک شود، ممکن است زمان آن رسیده باشد که انتظار کاهش قیمت بیت کوین را داشته باشیم. همچنین، نسبت نزدیک یا کمتر از 35٪ نشان می دهد که Dominance  BTC در حال ضعیف شدن است و همچنین می تواند به این معنی باشد که حرکت قیمت در جهت مخالف قریب الوقوع است. البته، این فقط یک حدس و گمان است – شما باید خودتان تصمیمات خود را در مورد سرمایه گذاری های رمزنگاری خود بگیرید! 

Dominance  BTC ممکن است اغلب به آن اوج و پایین‌ها نرسد. با این حال، زمانی که به آنها برسد، فرصت های تجاری خوبی را به سرمایه گذاران ارائه می دهد. 

Dominance  BTC نمی تواند به عنوان یک شاخص مستقل استفاده شود 

Dominance  بیت کوین یک راه عالی برای کشف روند بازار است زیرا نشان می دهد که روند بیت کوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال چقدر قوی است. این می تواند اطلاعات بیشتری در مورد بازارهای در حال تغییر و زمان تنظیم استراتژی های خود به شما بدهد. با این حال، این مورد را در نظر داشته باشید که این استراتژی تضمین نمی کند که بیت کوین و سایر آلتکوین ها طبق پیش بینی حرکت کنند. فقط باید به عنوان راهنما همراه با سایر شاخص ها و استراتژی ها استفاده شود. 

علاوه بر این، آلت کوین های بیشتری ایجاد خواهند شد و نسبت Dominance  بیت کوین ممکن است با به دست آوردن سهم بازار بی اهمیت شود. اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد، این نمودار همچنان راه خوبی برای کشف برخی روند های بازار و شناسایی فرصت های معاملاتی است. 

در نظر داشته باشید این توصیه مالی نیست. اگر به هر شکلی از سرمایه گذاری علاقه مند هستید، باید به یک مشاور مالی دارای مجوز مراجعه کنید که می تواند بهترین مشاوره را بر اساس نیازها و ریسک پذیری شما ارائه دهد. 
امیدواریم این مقاله شما را در زمینه ی شاخص Dominance راهنمایی کرده باشد. 
همچنین شما می توانید با مطالعه ی دیگر مقالات ما اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید. 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *