0

شبکه Linea راه‌اندازی شد

شبکه Linea
بازدید 491

شرکت مشهور کانسنسیس (Consensys)، توسعه‌دهنده کیف پول متامسک، نسخه آلفای شبکه لایه ۲ لینیا (Linea) را که مدت‌های مورد انتظار ایردراپ هانترها بود، در شبکه اصلی راه‌اندازی کرد. لینیا یک شبکه لایه دوم است که از رول‌آپ‌های دانش صفر (ZK-Rollups) برای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم استفاده می‌کند و با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اتریوم سازگار است. در این پست به بررسی راه اندازی شبکه Linea می پردازیم.

شبکه Linea

شرکت کانسنسیس بعد از مدت‌ها انتظار راه‌اندازی شبکه لایه دوم لینیا در شبکه اصلی را به اتمام رسانده است. نسخه آلفای این شبکه که نوعی رول‌آپ zkEVM است، در این هفته با شرکای شبکه آزمایشی خود ادغام می‌شود و هفته آینده در کنفرانس «EthCC» در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

لینیا یک شبکه لایه دوم است که از رول آپ‌های دانش صفر رای بهبود مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند و با اپلیکیشن‌های اتریوم سازگار است.

این راه‌اندازی بعد از یک مرحله آزمایشی بسیار موفق انجام شده است که طی آن لینیا شدیدا مورد توجه کاربران قرار گرفت و به یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های فعال در شبکه آزمایشی گوئرلی (Goerli) تبدیل شد. در این مرحله، ۵.۲ میلیون کیف پول منحصربه‌فرد با شبکه لینیا تعامل کردند و بیشتر از ۴۱ میلیون تراکنش را تنها در سه ماه انجام دادند. البته بسیاری از آن‌ها افرادی بودند که به امید دریافت ایردراپ، از این شبکه استفاده کردند.

کانسنسیس می‌گوید که هدف لینیا ارائه یک راه‌حل مقرون‌به‌صرفه برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و کاربران شبکه اتریوم است و هزینه تراکنش‌ها را تا ۱۵ برابر نسبت به لایه ۱ ارزان‌تر می‌کند. علاوه بر این، پروتکل مذکور کاملا با بایت‌کد ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است و با ابزارهای موجود در اتریوم برای توسعه اپلیکیشن‌های مختلف ادغام می‌شود.

کانسنسیس مالک کیف پول متامسک و ابزارهایی مثل اینفورا (Infura)، دیلیجنس (Diligence) و هایپرلجر بسو (Hyperledger Besu) محسوب می‌شود و قصد دارد پلتفرم‌های مذکور را با این شبکه ادغام کند. جو لوبین (Joe Lubin)، موسس و مدیرعامل کانسنسیس گفته است:

فصل بعدی وب ۳ روی لایه‌های دوم اتریوم ایجاد می‌شود و Linea آماده است تا به یک محیط اجرایی قابل‌اعتماد لایه دوم برای اپلیکیشن‌های مقیاس‌پذیر تبدیل شود.

به این مطلب امتیاز دهید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *