0

بررسی اصطلاح Vampire Attack در ارزهای دیجیتال

اصطلاح Vampire Attack در ارزهای دیجیتال
بازدید 613

دنیای ارز دیجیتال به‌سرعت در حال رشد است و هر روز کوین‌ها و توکن‌های جدیدی در آن ساخته می‌شود. هم‌زمان با رشد سریع این حوزه، رقابت بین پروژه‌های کریپتویی نیز بالا گرفته است. اصطلاح «حمله خون آشام» یا Vampire Attack زمانی به کار می‌رود که یک پروژه جدید از پروژه‌های موجود دیگر سوءاستفاده کند. در این مقاله به بررسی اصطلاح Vampire Attack در ارزهای دیجیتال می پردازیم.

اصطلاح Vampire Attack در ارزهای دیجیتال

در حمله خون آشام، پروژه جدید از یک پروژه موجود تقلید می‌کند و کپی یا مشابه آن پروژه را می‌سازد. هدف اصلی از انجام حمله ومپایر جذب کاربران و افزایش حجم معاملات و نقدینگی در پروژه جدید است. برای دستیابی به این هدف، پلتفرم‌های جدید معمولا برای کاربران تازه‌وارد یک مشوق تعیین می‌کنند.

حمله خون آشام چگونه انجام می‌شود؟

به بیان ساده، حمله خون آشام یک بازاریابی تشویقی و برنامه‌ریزی‌شده برای جذب کاربران بیشتر است. با جذب کاربران بیشتر، نقدینگی و حجم معاملات پلتفرم جدید نیز افزایش می‌یابد. در این استراتژی، برنامه‌های جذاب معرفی می‌شوند تا کاربران پلتفرم‌های قبلی را رها کرده و به پلتفرم جدید بیایند.

برای مثال، اگر یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) بخواهد کاربران را از پلتفرم‌های دیگر به سمت خود جذب کند، می‌تواند به کاربران پیشنهاد دهد که توکن‌های نقدینگی (LP) خود را از پلتفرم‌های قدیمی به پلتفرم جدید بیاورند و سود بیشتری دریافت کنند.

در حمله خون آشام از طرح‌های تشویقی مختلفی برای جذب کاربران استفاده می‌شود. رایج‌ترین مشوق، استفاده از توکن‌های پلتفرم جدید برای کاربردهای خاص و افزایش نقدینگی است. با این کار کاربرد توکن‌ها، حجم معاملات و نقدینگی پلتفرم جدید افزایش می‌یابد.

حمله خون‌آشام چه عواقبی دارد؟

در حوزه ارز دیجیتال، حمله خون آشام ممکن است عواقب مختلفی به‌همراه داشته باشد. با این حمله، پلتفرم‌هایی که از قبل وجود دارند تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند. با انتقال کاربران از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر، ممکن است ارزش ارز دیجیتال پلتفرم قدیمی به‌شدت کاهش پیدا کند و این باعث کاهش نقدینگی، حجم معاملات و تعداد کاربران آن پلتفرم می‌شود.

با کاهش نقدینگی و تغییر مدت قفل توکن‌ها، ممکن است ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاران نیز کاهش پیدا کند و سرمایه‌گذاران نتوانند دارایی‌های خود را به‌موقع برداشت کنند.

البته حمله خون آشام آنقدرها که به نظر می‌رسد بد نیست. این حمله، روشی برای بهبود وضعیت پروژه‌های قدیمی از طریق برنامه‌های تشویقی جذاب است. ضمنا، می‌توان از آن به‌عنوان محرکی برای توسعه و پیشرفت پروژه‌های موجود استفاده کرد.

به‌طور کلی، حمله خون آشام برای پروژه‌های ارز دیجیتال موجود در بازار نوعی تهدید محسوب می‌شود، اما می‌توان از آن به‌عنوان فرصتی برای بهبود اکوسیستم پروژه‌ها استفاده کرد.

مثال‌هایی از حمله خون آشام

اکنون که با مفهوم حمله خون آشام و نحوه کار آن در دنیای ارز دیجیتال آشنا شدید، بهتر است باهم چند مورد معروف از این حمله را که قبلا رخ داده است، بررسی کنیم.

یونی سواپ (Uniswap) و سوشی سواپ (Sushiswap)

یونی سواپ یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال از نظر حجم معاملات و نقدینگی است، اما سوشی سواپ (یک فورک از یونی سواپ) یک پروژه نسبتا جدید است که می‌خواهد با ارائه پاداش بیشتر برای تامین‌کنندگان نقدینگی، از یونی سواپ پیشی بگیرد.

سوشی سواپ در حمله خون آشام خود، اول یک توکن جدید (SUSHI) ساخت که شباهت زیادی به یکی از توکن‌های بازار داشت. بعد با پیشنهاد دادن پاداش‌های جذاب سعی کرد که کاربران را به خرید توکن خود تشویق کند.

سوشی سواپ به آن دسته از تامین‌کنندگان نقدینگی که توکن‌های UNI خود را با توکن SUSHI سواپ می‌کنند، سود بیشتری می‌دهد. ۱۰۰۰ توکن SUSHI در شبکه اتریوم به تامین‌کنندگانی که از یونی سواپ به استخرهای نقدینگی سوشی سواپ مثل LINK-ETH یا YFI-ETH منتقل شوند، توزیع می‌شود.

اگر سوشی سواپ بتواند کاربران زیادی را به خرید توکن خود تشویق کند، یعنی در حمله خود موفق است و ممکن است ارزش توکن UNI کاهش پیدا کند. حمله خون آشام سوشی سواپ در کوتاه‌مدت موفق بود و توانست نقدینگی را از یونی سواپ خارج کند.

اُپن سی (OpenSea) و لوکس رِر (Looksrare)

اوپن سی بزرگ‌ترین بازار NFT (توکن بی‌همتا) از نظر حجم معاملات است. این بازار در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده است و امکان خرید، فروش و معامله NFTها را برای کاربران فراهم می‌کند. اوپن سی از دارایی‌های مختلفی در زمینه‌های هنر، گیمینگ و مجموعه‌های کلکسیونی پشتیبانی می‌کند.

اصطلاح Vampire Attack در ارزهای دیجیتال

در اوایل سال ۲۰۲۲، بازار جدید Looksrare یک برنامه تشویقی بسیار جذاب معرفی کرد تا کاربران را از پلتفرم‌های مختلف (از جمله اپن سی) به خود جذب کند. لوکس رِر در یک ایردراپ بسیار بزرگ، ۱۲۰ میلیون توکن LOOKS را به جامعه کاربری NFT اهدا کرد.

به‌لطف ماهیت شفاف بلاک چین، تیم Looksrare فعال‌ترین تریدرهای اپن سی را شناسایی کردند تا به آنها توکن LOOKS هدیه بدهند؛ اما برای دریافت این پاداش‌ها، هر کاربر مجبور بود یک توکن بی‌همتا را در بازار لوکس رر لیست کند.

این استراتژی باعث شد که حجم معاملات و تعداد زیادی از کاربران OpenSea به لوکس رر منتقل شوند. تنها در چند روز، حجم معاملات لوکس رر نسبت به اپن سی سه برابر افزایش یافت.


چگونه از حمله خون آشام جلوگیری کنیم؟

حمله خون آشام یک خطر برای صنعت ارز دیجیتال محسوب می‌شود و با پیدایش پروژه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید در این صنعت، ریسک وقوع این نوع حمله نیز بیشتر می‌شود. با رعایت نکات زیر، تا حد زیادی می‌توانید از سرمایه خود در برابر حملات خون آشام محافظت کنید.

بسیاری از سرمایه‌گذاران نمی‌دانند که سرمایه آنها ممکن است برای مدتی در یک پلتفرم قفل شود؛ یعنی سرمایه‌گذار نمی‌تواند برای مدتی توکن‌های خود را بفروشد یا برداشت کند. اگر می‌خواهید در یک پروژه سرمایه‌گذاری کنید، حتما به دوره قفل سرمایه و مدت زمان آن توجه داشته باشید. در این صورت حتی اگر برنامه تشویقی پروژه در طول زمان تضعیف شود، می‌توانید سرمایه خود را حفظ کنید.

وقتی یک پروژه معروف و محبوب می‌شود، بیشتر هدف مقلدها و کپی‌کننده‌ها قرار می‌گیرد. این تقلیدکنندگان تلاش می‌کنند تا پروژه را فورک کرده و یک نسخه دلخواه از آن بسازند. برای مقابله با این کار، پروژه باید امکان فورک کردن را برای دیگران سخت‌تر کند؛ مثلا ویژگی‌های پیشرفته یا یک جامعه کاربری بزرگ و متعهد داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *