قیمت لحظه ای لایت کوین

Loading...
Litecoin
Litecoin
 (LTC)
Rank # {{ details.market_data.market_cap_rank }}
$ {{ reformat(rate) }}

{{ getPrice }} تومان

محاسبه با نرخ تتر: 59,200 تومان
عرضه کل {{ reformat(details.market_data.total_supply) }} LTC
سکه در گردش {{ reformat(details.market_data.circulating_supply) }} LTC

یک روز یک هفته یک ماه دو ماه شش ماه یک سال
{{ details.market_data.price_change_percentage_24h }} {{ details.market_data.price_change_percentage_7d }} {{ details.market_data.price_change_percentage_30d }} {{ details.market_data.price_change_percentage_60d }} {{ details.market_data.price_change_percentage_200d }} {{ details.market_data.price_change_percentage_1y }}

نمودار تحلیلی


نمودار تکنیکال


لایت کوین (LTC) چیست؟ 

لایت کوین (LTC) یک ارز دیجیتال است که برای پرداخت های سریع، ایمن و کم هزینه با استفاده از ویژگی های منحصر به فرد فناوری بلاک چین طراحی شده است. این ارز دیجیتال بر اساس پروتکل بیت کوین (BTC) ایجاد شده است، اما از نظر الگوریتم هش مورد استفاده، هارد کپ، زمان تراکنش بلوک و چند عامل دیگر متفاوت است. لایت کوین در5/2 دقیقه بلوک مربوط به تراکنش را ایجاد می کند و کارمزد تراکنش آن بسیار کم است. بنابراین برای تراکنش های کم بسیار مناسب است. 

لایت کوین از طریق یک کلاینت منبع باز در GitHub در 7 اکتبر 2011 منتشر شد و شبکه Litecoin پنج روز بعد در 13 اکتبر 2011 فعال شد. از آن زمان این ارز هم از نظر استفاده و هم از نظر پذیرش در بین کسب و کارها و سرمایه داران افزایش یافته است و جزو ده ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار محسوب می شود. 

این ارز دیجیتال توسط چارلی لی کارمند سابق گوگل ایجاد شد که قصد داشت لایت کوین یک نسخه ساده بیت کوین باشد، به این دلیل که بسیاری از ویژگی های مشابه بیت کوین را دارد. 

بنیانگذاران لایت کوین چه کسانی هستند؟ 

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، لایت کوین توسط چارلی لی یکی از محققان اولیه ارزهای دیجیتال و نامی که در صنعت ارزهای دیجیتال بسیار معروف است، تأسیس شد. چارلی لی که با نام "Chocobo" نیز شناخته می‌شود، یک ماینر و مهندس کامپیوتر بیت‌کوین است که قبلاً مهندس نرم ‌افزار گوگل بود. چارلی لی بین سال‌های 2015 تا 2017 نقش مدیر مهندسی در کوین‌ بیس را برعهده داشت و سپس به سراغ سرمایه‌گذاری‌های دیگر رفت. 

امروزه چارلی لی طرفدار اصلی ارزهای دیجیتال و مدیر عامل بنیاد لایت کوین است. بنیاد لایت کوین یک سازمان غیرانتفاعی که در کنار تیم توسعه هسته لایت کوین برای کمک به پیشرفت لایت کوین کار می کند. علاوه بر لی سه نفر دیگر در هیئت مدیره لایت کوین هستند که نام ها (Xinxi Wang- Zing Yang- Alan Austin) است. 

چه چیزی لایت کوین را منحصر به فرد می کند؟ 

پس از بیت کوین لایت کوین دومین ارز دیجیتال محبوب است. این موفقیت را می توان تا حد زیادی به سادگی و مزایای کاربردی آن نسبت داد. از ژانویه 2021 لایت کوین یکی از رایج ترین ارزهای دیجیتال شده است و بیش از 2000 تاجر و فروشگاه اکنون LTC را در سراسر جهان می پذیرند. 

مزیت اصلی این ارز دیجیتال سرعت بالا و کارمزد کم آن است. تراکنش‌های لایت کوین معمولاً در چند دقیقه تأیید می‌شوند و کارمزد تراکنش‌ها ناچیز است. این ویژگی ها لایت کوین را به یک جایگزین برای بیت کوین در کشورهای در حال توسعه تبدیل می کند، جایی که کارمزد تراکنش ممکن است عامل تعیین کننده ای برای پذیرش و استفاده از ارز دیجیتال باشد. 

در اواخر سال 2020 لایت کوین همچنین شاهد انتشار شبکه آزمایشی MimbleWimble (MW) بود که برای آزمایش تراکنش های محرمانه مبتنی بر Mimblewimble در Litecoin استفاده می شود. هنگامی که این ویژگی در شبکه اصلی در دسترس قرار گرفت، کاربران لایت کوین نیز از حفظ حریم خصوصی زیادی بهره مند خواهند شد. 

ارتقا لایت کوین Mimblewimble 

Mimblewimble برای اولین بار در اوایل سال 2019 با راه اندازی شبکه آزمایشی در اکتبر 2020 برای ارتقای شبکه Litecoin معرفی شد. MWEB قرار است بزرگترین ارتقای شبکه لایت کوین باشد که قابلیت تعویض پذیری را برای همه فراهم کند و در عین حال مقیاس پذیری لایت کوین را بهبود میبخشد. MWEB یک ویژگی Opt-in خواهد بود که به لایت کوین این امکان را می‌دهد تا تعویض‌پذیرترین و قابل نقدترین ارز دیجیتال باشد. ارتقا امنیت و حفظ حریم خصوصی Taproot نیز بخشی از این پروژه خواهد بود. 

برخی از صرافی ها پس از ارتقا MimbleWimble، لایت کوین را از لیست خارج می کنند 

MimbleWimble ارتقایی است که کاربران را قادر می سازد در حین انجام معاملات در شبکه حریم خصوصی بالایی داشته باشند. ارتقاء MimbleWimble اولین بار در نوامبر 2019 برای بهبود شبکه لایت کوین ارائه شد. در آن زمان هدف توسعه دهندگان لایت کوین تمرکز بیشتر بر ناشناس بودن فرستنده و گیرنده بود. 

پس از ارتقا MimbleWimble در لایت‌کوین بلاک 2,257,920 کاربر می‌توانند حریم خصوصی تراکنش‌های خود را از طریق Moe افزایش دهند. همچنین شامل مزایای دیگری از جمله بلوک هایی فاقد داده های غیرضروری است.  

ارتقاء MimbleWimble Extension Blocks (MWEB) در 19 مه 2022 با موفقیت فعال شد. با این حال این ارتقا لایت کوین را در برابر رگولاتورهایی قرار می دهد که از ارزهای دیجیتال با قابلیت حفظ حریم خصوصی پشتیبانی نمیکند. 

برای مثال چند صرافی در کره جنوبی بلافاصله پس از اجرایی شدن ارتقا MWEB شروع به حذف لایت کوین از پلتفرم های خود کردند. Upbit، Bithumb، Coinone، Korbit و Gopax  لایت کوین را به دلیل ارتقا MimbleWimble از لیست خود حذف کرده‌اند، به این دلیل که این شرکت‌ها نمی‌توانند به قانون گزارش‌دهی و استفاده از اطلاعات معاملات مالی خاص پایبند باشند. طبق قانون کره جنوبی صرافی‌های ارز دیجیتال باید به هر قیمتی پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی را کاهش دهند. این به معنای حذف هر ارز دیجیتالی است که به کاربران خود حریم خصوصی یا ناشناس بودن بیشتری می‌دهند. 

چند لایت کوین (LTC) در گردش است؟ 

مانند اکثر ارزهای دیجیتال با الگوریتم اثبات کار (POW) مقدار لایت کوین در گردش به تدریج با هر بلاک تازه استخراج شده افزایش می یابد. در ژانویه 2021 حدود 55.245 میلیون LTC استخراج شده است و کل لایت کوین موجود در گردش 84 میلیون است. بنیاد لایت کوین اخیراً تخمین زده است که بیش از 100 سال طول می کشد تا تمام لایت کوین ها استخراج شود (حدود سال 2140). زیرا لایت کوین هر 4 سال یکبار پاداش استخراج خود را نصف میکند. 

حدود 500000 لایت کوین در روز اول پس از استخراج بلوک اولیه LTC تزریق شد و چارلی لی و احتمالاً سایر توسعه دهندگان اولیه لایت کوین جزو اولین ماینرها بودند. توسعه دهندگان لایت کوین هیچ گونه سود مستقیمی را از عملکرد لایت کوین دریافت نمی کنند. به جز سودی که به عنوان بخشی از فرآیند استخراج منظم به دست می آورند. 

زمانی که لایت کوین در سال 2011 در چندین بازار فهرست شد، قیمت لایت کوین به 0.30 دلار رسید. سپس از نوامبر تا دسامبر 2013 روند صعودی گسترده‌ای را طی کرد و قیمت لایت‌کوین به 44.73 دلار رسید. با این حال بازار خرسی (bear market) و هک Mt. Gox باعث شد که قیمت لایت کوین در سال 2014 سقوط کند و قیمت ها برای چندین سال در محدوده 2 تا 4 دلار تثبیت شوند. در نوامبر و دسامبر 2017 قیمت لایت کوین با افزایش بیش از 500 درصدی به 358.34 دلار افزایش یافت. قیمت لایت کوین در می 2021 به بالاترین حد خود رسید، در آخرین روند صعودی لایت کوین در 9 می 2021 به 386.45 دلار رسید. 

شبکه لایت کوین چگونه ایمن است؟ 

لایت‌کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین، با شبکه های رمزنگاری فوق‌العاده قوی ایمن می‌شود که شکستن آن را عملا غیرممکن می‌کند. لایت کوین نیز مانند بیت کوین برای تایید سریع و امن تراکنش ها از الگوریتم اجماع POW استفاده می کند و قدرت ترکیبی شبکه استخراج لایت کوین می تواند از حملات جلوگیری کند. 

 


Trending Coins

پشتیبانی و تیکت ثبت سفارش فروش ارز دیجیتال ارسال مدارک مالی و حسابداری