0

تاریخ احتمالی هاردفورک شانگهای اتریوم

هاردفورک شانگهای اتریوم
بازدید 561

در ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) بالاخره انتظارها به سر رسید و آپدیت مرج اتریوم انجام شد. با این حال هنوز اترهایی که کاربران در شبکه استیک کرده‌اند آزاد نشده است. قرار است طی جدیدترین هاردفورک شبکه اتریوم موسوم به هاردفورک شانگهای (Shanghai Hardfork) امکان برداشت اترهای استیک شده به همراه پاداش استیکینگ آن‌ها فراهم شود. در این هاردفورک چند پروپوزال دیگر نیز پیاده‌سازی می‌شوند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. در این پست به بررسی هاردفورک شانگهای اتریوم می پردازیم.

هاردفورک شانگهای اتریوم

توسعه‌دهندگان هسته اتریوم در ۱۵۱امین جلسه خود که در ۸ دسامبر (۱۷ شهریور) برگزار شد، یک تاریخ سررسید آزمایشی برای هاردفورک شانگهای در مارچ ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) در نظر گرفتند. پس از ارتقا شانگهای، اترهای استیک شده به همراه جوایز استیکرها از بیکن چین آزاد می‌شوند و امکان برداشت آن‌ها به وجود می‌آید.

همچنین نزدیک به ۳.۵ میلیون توکن stETH (بالغ بر ۴.۴۸ میلیارد دلار) در پروتکل لیدو مینت و صادر شده است که پس از ارتقا شانگهای دارندگان stETH می‌توانند این توکن‌ها را به لیدو پس بدهند و رمزارزهای اتر را به همراه پاداش خود برداشت کنند. stETH یک توکن است که اتر استیک شده در لیدو را نشان می‌دهد و ترکیبی از ارزش سپرده اولیه به علاوه پاداش استیکینگ است. توکن‌های stETH پس از واریز اتر توسط کاربر، مینت می‌شوند و هنگام بازخرید سوزانده خواهند شد. اگر علاقمند به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد توکن stETH هستید مطلب زیر را پیشنهاد می‌کنیم.

با توجه به امکان تاخیر در آماده شدن پروپوزال بهبود اتریوم شماره ۴۸۸۴ (EIP-4884)، توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند ابتدا روی اجرای هاردفورک شانگهای تمرکز کنند و سپس به سراغ پیاده‌سازی این پروپوزال بروند.

پروپوزال ۴۸۸۴ که با نام پروتو-دنک‌شاردینگ (Proto-danksharding) نیز شناخته می‌شود اقدامی برای پیاده‌سازی بخش عمده‌ای از لاجیک دنک‌شاردینگ کامل (Full-danksharding) از جمله لاجیک مربوط به فرمت تراکنش‌ها و قوانین تایید است، بدون آن‌که شاردینگی در شبکه اتریوم انجام شود. قرار است پیاده‌سازی این پروپوزال در می یا ژوئن ۲۰۲۳ (اردیبهشت یا خرداد ۱۴۰۲) نهایی شود.

ارتقا EIP-4844 برای معرفی راهکار جدیدی برای ذخیره حجم بالای اطلاعات به صورت یکجا و افزایش حجم بلاک طراحی شده است که توسط توسعه‌دهندگان در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (۲ اسفند ۱۴۰۰) پیشنهاد شد.

در حال حاضر، فناوری‌های لایه ۲ مانند رول‌آپ‌های آپتیمیستیک می‌توانند محاسبات اتریوم و ذخیره‌سازی شبکه را در خارج از شبکه و به صورت آف چین (Offchain) انجام دهند و این امر مقیاس پذیری را ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بهبود می‌بخشد. توسعه‌دهندگان پیش‌بینی می‌کنند افزایش حجم بلاک و کاهش هزینه تراکنش می‌تواند ظرفیت رولاپ‌ها را تا ۱۰۰ برابر افزایش دهد. شایان ذکر است با وجود اینکه ارتقا ۴۸۴۴ کارمزد تراکنش‌های راهکارهای لایه ۲ را کاهش می‌دهد؛ اما تاثیری بر گس فی تراکنش‌های لایه ۱ اتریوم نخواهد داشت.

به گفته تیم بیکو (Tim Beiko)، از توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم، توسعه‌دهندگان در آخرین جلسه‌ای که داشتند تصمیم گرفتند ابتدا روی شانگهای تمرکز کنند تا در صورت آماده نشدن به موقع پروپوزال ۴۸۴۴ از تاخیر این به‌روزرسانی جلوگیری شود. با این حال آن‌ها توافق کرده‌اند مجموعه‌ای از EIPها را که ماشین مجازی اتریوم (EVM) را ارتقا می‌دهند در هارد فورک شانگهای بگنجانند؛ از جمله معرفی قالب قرارداد جدید EVM، جداسازی کد/داده و کدهای عملیاتی جدید.

بیکو خاطرنشان کرد این ارتقاهای ماشین مجازی اتریوم (که به نام “EVM Object Format” به طور خلاصه EOF شناخته می‌شوند) اگر به ارتقای شانگهای نرسند، یعنی آماده نشده باشند، به راحتی از شانگهای حذف می‌شوند و خللی در اجرای شانگهای وارد نمی‌کنند.

چه پروپوزال‌هایی در هاردفورک شانگهای اتریوم پیاده‌سازی می‌شوند؟

پروپوزال‌هایی که قبل از جلسه اخیر توسعه‌دهندگان قرار بود در هاردفورک شانگهای پیاده شوند عبارت‌اند از:

 • پروپوزال بهبود اتریوم شماره ۳۶۵۱ (EIP-3651): طرح بهبود WARM Coinbase
 • پروپوزال بهبود اتریوم شماره ۳۸۵۵ (EIP-3855): دستورالعمل PUSH0
 • پروپوزال بهبود اتریوم شماره ۳۸۶۰ (EIP-3860): اندازه‌گیری و محدود کردن کد اولیه (init code)
 • پروپوزال بهبود اتریوم شماره ۴۸۹۵ (EIP-4895): آزادسازی برداشت از بیکن چین

پروپوزال بهبود اتریوم شماره ۳۶۵۱ موسوم به WARM Coinbase: گرچه نام این پیشنهاد تداعی کننده نام کوین بیس، یکی از صرافی‌های مشهور کریپتو است؛ اما این شباهت نام کاملا تصادفی است. کوین بیس به نرم افزاری اشاره دارد که سازندگان بلاک برای دریافت توکن‌های جدید در شبکه استفاده می‌کنند.

تراکنش‌های جدید در پلتفرم، نیازمند چندین بار تعامل با نرم افزار کوین‌بیس هستند. اولین تعامل با نرم افزار هزینه بیشتری دارد زیرا باید باعث راه افتادن یا به عبارتی گرم شدن نرم‌افزار می‌شود و سپس با افزایش تعداد تعامل‌ها، هزینه یا کارمزد کاهش خواهد یافت. کوین‌بیسِ «وارم» در زمان آغاز تراکنش نیز در حالت گرم و آماده قرار دارد و بدین شکل کارمزد کاهش می‌یابد و دیگر خبری از تراکنش‌های اولیه گران‌قیمت‌تر نخواهد بود.

توضیحاتی پیرامون شاردینگ اتریوم

طبق گفته بنیاد اتریوم، شاردینگ یک ارتقا چند مرحله‌ای است که برای افزایش قابل توجه «مقیاس‌پذیری و ظرفیت» اتریوم از طریق پیاده‌سازی زنجیره‌های شارد طراحی شده است. شاردینگ به طور قابل‌توجهی ظرفیت بیشتری برای ذخیره و دسترسی به داده‌ها برای شبکه فراهم می‌کند.

با بهبود قابلیت‌های ذخیره‌سازی داده، شاردینگ، راهکارهای لایه ۲ را قادر می‌سازد تا هزینه‌های تراکنش بسیار کمتری را ارائه دهند. پیش‌بینی می‌شود ارتقای شاردینگ در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ (۱۴۰۲ و ۱۴۰۳) اجرا شود.

 • هاردفورک شانگهای چیست و برای چه زمانی برنامه‌ریزی شده است؟

هاردفورک شانگهای، ارتقای جدید شبکه اتریوم است که مهم‌ترین تحولی که در شبکه اتریوم ایجاد می‌کند آزادسازی امکان برداشت اتر‌های استیک شده در بیکن‌چین است. برنامه زمانی تقریبی تعیین شده برای پیاده‌سازی این هاردفورک مارچ ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) است.

 • چه پروپوزال‌هایی همراه با هاردفورک شانگهای در شبکه اتریوم پیاده‌سازی می‌شوند؟

چهار EIP با شماره‌های ۳۶۵‍‍۱، ۳۸۵۵، ۳۸۶۰، ۴۸۹۵ که محتوای آن‌ها به ترتیب به طرح بهبود WARM Coinbase، دستورالعمل PUSH0، اندازه‌گیری و محدود کردن کد اولیه و آزادسازی برداشت از بیکن چین، مربوط می‌شود.

cointelegraph

به این مطلب امتیاز دهید

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *